Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #12848, Mám vysoký dluh, ale do insolvence nemůžu

Mám vysoký dluh, ale do insolvence nemůžu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám na sebe uvalenou exekuci z roku 2009. Jistina 128 000 Kč, náklady právního zastoupení 36 961 Kč, soudní poplatek 5 450 Kč, úrok z prodlení 28 000 Kč, úrok z úvěru 22 000 Kč, úrok 9,2% ročně z částky 128 000 Kč, od r. 2008 do zaplacení úrok z prodlení 25% ročně z částky 141 000 Kč od r. 2008 do zaplacení, náklady oprávněného 11 882,20 Kč, náklady exekuce soudního exekutora v příkazu k úhradě nákladů exekuce. V roce 2017 byl dluh ve výši 797 000 Kč. V tomto měsíci je dluh ponížen srážkami ze mzdy, aktuální dluh k 1.2.2021 je 568 000 Kč - tuto částku vím od účetní mého zaměstnavatele, která mi srážky odvádí exekutorovi. Vím, že pravděpodobně nejlepším řešením by byla insolvence, ale pracuji, kromě zaměstnaneckého poměru i jako OSVČ v pojišťovnictví, cca už 10 let a tato pojišťovací instituce by mi nepovolila pro ně nadále pracovat v insolvenci. A protože pro ně pracuji přes 10 let, generuje se mi pravidelný příjem, aniž bych musela v daný měsíc sjednat smlouvu. Navíc, exekuci na tento příjem nemám. Zaměstnaná jsem od roku 2017, dluh se před tímto datem nijak nehradil. Tento úvěr je z mích studentských let, kdy jsem neměla žádné příjmy, ručila mi matka, peníze chtěla na umoření svých dluhů. V současné době je matka v insolvenci. Nevím jakým způsobem se tento dluh promítl v její insolvenci, zda celý dluh přešel jen na mě. S exekutorem jsem několikrát jednala, ale vždy to ze strany exekutora skončilo vyhrožováním, zastrašováním a já tento dluh poté přestala řešit, protože jsem neměla finanční prostředky k uhrazení jistiny, kterou po mě vyžadoval a nikdo mi v exekuci peníze samozřejmě nepůjčil. Plánuji úhradu dluhu, ale částka je až příliš vysoká. Mám nějakou šanci, že mi v tomto případu pomůžete? Je možnost například požádat o snížení dluhu, resp. úrok z prodlení, který dle mého není v souladu s dobrými mravy? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste si v roce 2009 půjčila 128 000 Kč a do roku 2017 (8 let) jste nesplácela a odmítala dluh řešit, pak se bohužel nesmíte divit, že dluh dosáhl současných rozměrů. Pracujete jako finanční poradce (radíte ostatním lidem s jejich penězi!), tedy byste se měla ve financích orientovat a tušit, co je to úrok z prodlení, náklady vymáhání, atd. Můžete požádat věřitele o snížení dluhu, ale věřitel Vám velmi pravděpodobně nevyjde vstříc (proč by to dělal). Jinak pak zbývají pouze 2 možnosti:

  • pokračovat v současné exekuce
  • vstoupit do insolvence