Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #11614, Matka mi nedává sirotčí důchod a chce, abych bydlela doma a chodila do školy

Matka mi nedává sirotčí důchod a chce, abych bydlela doma a chodila do školy, Osobní a rodinné finance

LM

Dobry den, je mi 16 let a dostávám sirotčí důchod, který chodí mé matce (učitelka), se kterou nemám moc důvěryhodný vztah. Měly jsme problémy s financemi, které už nejsou. Bydlím u svého přítele a matka mi zapírá sirotčí důchod. Někdy mi teda koupi něco k jídlu, ale kdyby přicházel sirotčí důchod mně, tak bych si mohla aspoň dovolit něco na sebe a tak podobně. Mohla bych udělat něco proto, aby všichni neargumentovali jen: "Máš bydlet tady, platit nájem tady, a jídlo máš také tady"? Chtěla bych se trochu osamostatnit, i když je mi jen 16. Ale bydlet s ní mě stresuje, jelikož je učitelka a cpala do mě učení od malička. Tak začínám být lhostejná ke škole, i když mě můj obor baví. Mohla bych se někam obrátit? Nebo nějak na nějakých soc. úřadech přepsat sirotčí důchod přímo na mě?

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

plnoletosti dosáhnete až v 18 letech. Do té doby nejste plně svéprávná (se všemi právními důsledky) a zodpovídají za Vás rodiče (matka). Za neplnoleté děti řeší sirotčí důchod jejich zákonný zástupce (rodič), který má vůči Vám vyživovací povinnost a odpovědnost. 

Coby neplnoletá jste legislativou značně omezena - nemůžete za sebe činit mnoho právních aktů, nemůžete mít řidičský průkaz, nemůžete podnikat, sjednat si půjčku, konzumovat alkohol, kouřit, atd. To vše Vám legislativa zakazuje především s ohledem na vaše vlastní dobro. Člověk se vyvíjí, mění názory, sbírá životní zkušenosti a s rostoucí věkem obvykle zmoudří. V 16 letech byste bez dodatečného vývoje, nabraných zkušeností, atd. mohla učinit chybné rozhodnutí s fatálními následky (zkazit si celý život). Proto Vás legislativa takto omezuje/chrání. Tříleté dítě si nerado čistí zuby, a přesto mu je rodič nenechá zkazit a drhne je kartáčkem třeba i proti jeho vůli. Adolescent v 16 letech už chápe, proč si má čistit zuby, ale třeba má zase odpor ke škole a nelíbí se mu jiné povinnosti (protože třeba nevidí všechny důsledky svého jednání). Proto je tu opět rodič, aby svému dítěti pomohl (Vašimi slovy "cpal do Vás učení"). 

Přestože může být soužití s rodiči v tomto věku poměrně komplikované (např. i z důvodu neúplné či nefunkční rodiny), měla byste bydlet doma, chodit do školy a živit by Vás měla matka. Přivýdělek formou brigády je jistě chválihodný, ale nemělo být to být na úkor studia. Nyní je vaším hlavním úkolem připravit se co možná nejlépe na budoucí povolání. 

Když mi bylo tolik co Vám, měl jsem naprosto stejnou touhu revoltovat. Teď coby otec 3 dětí to zase vidím z jiného úhlu pohledu. Držím palce!

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zabránit tomu, aby vám exekutoři zabavili i to, na co nemají nárok. Přesně to má za úkol nový chráněný účet. Návrh na jeho vytvoření nedávno schválila poslanecká sněmovna a nyní ji bude řešit senát. Pokud tato novela exekučních předpisů projde, nebudou se už dlužníci bát, že přijdou o nezabavitelné minimum.

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

Hypotéka vs. úvěr: jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je výhodnější

27.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypotéka vs. hypoúvěr a další úvěry. Tak vypadá „věčný” souboj o to, jak co nejvýhodněji získat peníze na nákup, stavbu nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několik zásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám víc vyplatí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#11998, Refinancování půjčky, Půjčka, 4.12.2020

Dobrý den, kdybych si chtěl požádat o refinancování úvěru, co po mně banka bude vše chtít? (výpis z účtu, potvrzení o příjmu atd.) A co vše si banka zjišťuje? Nahlíží do registrů? Zjišťuje si bonitu atd? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, před každým poskytnutím úvěru (půjčka, refinancování, konsolidace) musí banka důkladně prověřit bonitu žadatele. Je třeba mít dostatečný příjem, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a nemít negativní záznam v registrech. Banky toto ověřují několika způsoby (potvrzení o příjmech, výpisy z účtu, náhled do BRKI/NRKI/SOLUS, atd.). 

KS

#11997, Insolvence a přeplatek, Exekuce a insolvence, 3.12.2020

Dobry den, v lednu 2021 mi konci insolvence, mam zaplaceno 60 % dluhu. Mel jsem zaplatit behem 5 let 38,68 % pohledavek, bude mi vracen preplatek? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, cílem insolvence je splatit během 5 let co nejvíce dluhů (až 100%). Žádný přeplatek Vám vrácen nebude, ani o něm nelze takto hovořit. Spíše by se dalo říci, že při splacení 60% máte nedoplatek ve výši 40%, který Vám bude prominut. 

MH

#11996, Zahraniční platba, Platba, 3.12.2020

Dobrý den, kdy může dorazit platba poštovní poukázkou ze Slovenska na český účet? Děkuji

Dobrý den, bankovní euro platba (SEPA) trvá 1 pracovní den. K této lhůtě je třeba připočíst čas na zpracování poštovní poukázky slovenskou poštou, což bych odhadoval na max. 1-2 pracovní dny. Platba by Vám tak měla dorazit nejpozději za 3 pracovní dny. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR