Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #11614, Matka mi nedává sirotčí důchod a chce, abych bydlela doma a chodila do školy

Matka mi nedává sirotčí důchod a chce, abych bydlela doma a chodila do školy, Osobní a rodinné finance

Dobry den, je mi 16 let a dostávám sirotčí důchod, který chodí mé matce (učitelka), se kterou nemám moc důvěryhodný vztah. Měly jsme problémy s financemi, které už nejsou. Bydlím u svého přítele a matka mi zapírá sirotčí důchod. Někdy mi teda koupi něco k jídlu, ale kdyby přicházel sirotčí důchod mně, tak bych si mohla aspoň dovolit něco na sebe a tak podobně. Mohla bych udělat něco proto, aby všichni neargumentovali jen: "Máš bydlet tady, platit nájem tady, a jídlo máš také tady"? Chtěla bych se trochu osamostatnit, i když je mi jen 16. Ale bydlet s ní mě stresuje, jelikož je učitelka a cpala do mě učení od malička. Tak začínám být lhostejná ke škole, i když mě můj obor baví. Mohla bych se někam obrátit? Nebo nějak na nějakých soc. úřadech přepsat sirotčí důchod přímo na mě?

Dobrý den,

plnoletosti dosáhnete až v 18 letech. Do té doby nejste plně svéprávná (se všemi právními důsledky) a zodpovídají za Vás rodiče (matka). Za neplnoleté děti řeší sirotčí důchod jejich zákonný zástupce (rodič), který má vůči Vám vyživovací povinnost a odpovědnost.

Coby neplnoletá jste legislativou značně omezena - nemůžete za sebe činit mnoho právních aktů, nemůžete mít řidičský průkaz, nemůžete podnikat, sjednat si půjčku, konzumovat alkohol, kouřit, atd. To vše Vám legislativa zakazuje především s ohledem na vaše vlastní dobro. Člověk se vyvíjí, mění názory, sbírá životní zkušenosti a s rostoucí věkem obvykle zmoudří. V 16 letech byste bez dodatečného vývoje, nabraných zkušeností, atd. mohla učinit chybné rozhodnutí s fatálními následky (zkazit si celý život). Proto Vás legislativa takto omezuje/chrání. Tříleté dítě si nerado čistí zuby, a přesto mu je rodič nenechá zkazit a drhne je kartáčkem třeba i proti jeho vůli. Adolescent v 16 letech už chápe, proč si má čistit zuby, ale třeba má zase odpor ke škole a nelíbí se mu jiné povinnosti (protože třeba nevidí všechny důsledky svého jednání). Proto je tu opět rodič, aby svému dítěti pomohl (Vašimi slovy "cpal do Vás učení").

Přestože může být soužití s rodiči v tomto věku poměrně komplikované (např. i z důvodu neúplné či nefunkční rodiny), měla byste bydlet doma, chodit do školy a živit by Vás měla matka. Přivýdělek formou brigády je jistě chválihodný, ale nemělo být to být na úkor studia. Nyní je vaším hlavním úkolem připravit se co možná nejlépe na budoucí povolání.

Když mi bylo tolik co Vám, měl jsem naprosto stejnou touhu revoltovat. Teď coby otec 3 dětí to zase vidím z jiného úhlu pohledu. Držím palce!