Minimální a zaručení mzda, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně minimální mzdy. Jsem kadeřnice s výučním listem. Od Ledna 2020 se zvedala minimální mzda a já jsem zaměstnavatelem zařazena do první skupiny tedy 14 600 Kč. Což ale podle mého je špatně, protože kadeřnice spadá pod třetí skupinu, tedy 17 800 Kč. Je možné se někam s tímto problémem obrátit a stěžovat si? Nějaká inspekce nebo tak něco? Zaměstnavatel se se mnou o tom bavit nechce. Děkuji za pomoc

Dobrý den,

máte pravdu, coby kadeřník spadáte do třetí skupiny zaručené mzdy, kde je minimum 17 800 Kč. Můžete podat podnět Úřadu práce, který vše prošetří. Možná si také položte otázku, jestli chcete pracovat pro někoho, kdo Vás takto šidí a není ochoten Vás rozumně zaplatit. Při dnešní nulové nezaměstnanosti není problém najít i výrazně lépe placenou práci. Jsou to právě zaměstnanci s výučním listem, po kterých je dnes největší poptávka a komu nyní nejrychleji rostou mzdy. Kadeřník, řemeslník, kuchař, číšník, řidič, skladník a mnohé další podobné profese jsou velmi nedostatkové, pod 25 000 Kč hrubého bych nešel, protože takovou cenu na trhu práce máte.