Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #22705, Mohu v insolvenci podnikat jako OSVČ?

Mohu v insolvenci podnikat jako OSVČ?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, od 4.2. 2023 mam insolvenci, kde jsem z počátku měl dluh téměř milion. Výplatu jsem měl velkou, přes 40 000 Kč čistého, tudíž se insolvence platila úplně bez problému. Jenže v srpnu se vše otočilo. Bohužel jsem zaměstnání ztratil, hledal cca dva měsíce nové, ale bezúspěšně. Byl jsem cca na 20 a více pohovorech, stále jsem někam volal, byl v kontaktu se správcem a o všem ho informoval. Během té doby jsem měl z důvodu úrazu neschopenku a na úřadu práce, který mi tento měsíc zašle poslední příspěvek, a minimální částku na insolvenci. Neschopenka stále trvá. A já nevím co dal. Se zaměstnáním to nevypadá dobře, protože minimálně do dubna budu o berlích plus pak další rehabilitace. Můj dotaz zní. Napadlo mě si založit živnost OSVČ. Umím tvořit webové stránky a vše kolem toho. Myslím, ze bych se tímto i uživil. Jenže nevím jak se z toho platí splátky a jestli je vůbec možné založit živnost namísto klasické práce a z toho platit insolvenci. Není to problém? A pokud chci, jak postupovat? Oznámit správci? A musí to nějak soud schválit nebo mohu začít dnem zařízení IČ pracovat a správci dokládat příjmy? Připadá mi to ted jako jediná cesta jak nějak pracovat a splácet insolvenci. Sice mi správce říkal, ze až mi nebude úřad práce nic poslat, lze domluvit úplně minimální částku, 1 000 Kč a případně více, nebo pak soud muže požádat o pozastavení a že by v této záležitosti téměř určitě vyhověl. Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

podnikat během insolvence můžete, živnost si můžete zřídit kdykoliv. Doporučuji ale vše velmi dobře promyslet. I po ukončení pobírání příspěvku v nezaměstnanosti by za Vás Úřad práce dále hradil zdravotní pojištění a neměl byste povinnost platit sociální pojištění. Zřízením živnosti byste si musel platit vše sám (měsíčně min. cca 6 000 Kč - ať coby OSVČ zakázky/práci máte či nikoliv).

Po lidech v IT je neustále poptávka - umíte-li naprogramovat web (PHP, HTML, CSS, WordPress), určitě by nemělo být těžké si najít práci i na HPP.