Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13979, Musím danit příjem jako student?

Musím danit příjem jako student?, Daně

22.4.2021 Daně

Dobrý den, můj koníček je streamování na platformě twitch a chtěla bych se zeptat ohledně OSVČ. Na této platformě jsou dva způsoby příjmu, předplatitel (angl. subscribe) který je v hodnotě přibližně 5$, který si twitch daní už v Americe, a poté dary (angl. donate) který nemá určenou částku, kdy sledující pošle částku, která mi přijde na paypal, co jsem pochopila tak tam nechodí plné částky, takže si paypal automaticky strhává svou daň, ale dejme tomu že tedy přijde na účet 2k, musím být OSVČ? Musím danit v Česku i takto malou částku? Nebo to mohu brát měsíčně jako přivýdělek? Kolik je maximum za měsíc tedy? Někde čtu 9 tisíc, někde stojí 2,5. tisíce. Počítají se do toho i peníze z předplatitelů? Nebo ty už se nepočítají když je daní v Americe? Je mi 17 let a jsem studentem, Twitch má svolení mého zákonného zástupce, a Paypal patří sestře, které je plnoletá. Zda budu mít tedy nějaký problém, nechtěla bych se zaplést s bankou. Byla bych ráda za vaší stručnou odpověď.

Dobrý den,

Paypal Vám příjem nedaní, pouze si sráží svou provizi za uskutečnění transakce. S bankou mít žádné komplikace nebude, zdanění příjmů řeší Finanční úřad (nikoliv banka). Příležitostné příjmy do 30 000 Kč /rok danit nemusíte. Pokud tuto hranici překročíte, máte povinnost podat daňového přiznání (výsledkem kterého bude pravděpodobně nulová daň z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a studenta - až do celkového ročního příjmu cca 192 400 Kč). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.