Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17217, Musím podat daňové přiznání?

Jaký je postup pro podání daňového přiznání a jak se vyhnout povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění?

9.3.2022 Daně

Dobrý den, pracuji jako OSVČ od června 2021 a od září 2021 také studuji VŠ. Můj výdělek do konce roku 2021 je cca 60 000 Kč. Zároveň jsem nezvládla dokončit semestr na VŠ a budu nastupovat tento rok znovu na jinou VŠ. Musím podávat daňové přiznání? A vzniká mi tedy teď povinnost platit si sociální a zdravotní? Pokud ano, je nějaká cesta, jak se tomu vyhnout? Děkuji za odpověď, nevím kam jinam se obrátit. :)

Dobrý den,

máte povinnost podat daňové přiznání. Výše placené daně bude velmi pravděpodobně nulová z důvodu uplatnění daňových slev (na poplatníka, na studenta). Taktéž máte povinnost coby OSVČ ze zisku platit zdravotní a sociální odvody. V případě takto nízkého výdělku budete pravděpodobně platit jen zdravotní. Jako student je pro Vás živnost činností vedlejší, a platíte tak odvody jen z dosaženého zisku bez povinnost platit zákonem stanovená minima v řádu tisíců každý měsíc. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání