Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20661, Musím podat daňové přiznání?

Povinnost podání daňového přiznání v ČR při příjmech ze zaměstnání v Dánsku a nepravidelných příjmech v ČR

13.2.2023 Daně
Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat ohledně případného daňového přiznání v ČR.

Jsem občan ČR a mám zde trvalé bydliště u rodičů, ale od září 2021 jsem rezidentem v Dánsku, kde bydlím v pronájmu, jsem pojištěn, studuji a od listopadu 2021 také pracuji. Od té doby ale mám i zde v ČR nějaké nepravidelné příjmy u jednoho zaměstnavatele (na DPP s částkou nepřesahující 10 000 Kč, vyjma prosince 2022, kdy jsem tuto částku překročil). Tyto příjmy daním spolu s těmi dánskými v Dánsku, ale není mi jasné, jestli se na mě vztahuje i zde v ČR nějaká povinnost podávání daňového přiznání, např. kvůli překročení zmíněného limitu u DPP. Přidám, že přiznání v Česku jsem za rok 2021 nepodával.

Dobrý den,

DPP do 10 000 Kč/měsíc se daní srážkovou daní a v DP se uvádět nemusí. DPP nad 10 000 Kč je třeba uvést v DP, ale pokud byl Váš celoroční příjem (mimo DPP do 10 000 Kč/měsíc) do 15 000 Kč, DP podávat nemusíte. Přijde na to, jaké jste měl příjmy z DPP v prosinci. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání