Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #3879, Může banka měnit smluvní podmínky?

Může banka měnit smluvní podmínky?, Banka

MP

Dobrý den, ráda bych se informovala, zda mi banka může po uplynutí retenčního období nastavit tarif, jaký se jí zlíbí? U Raiffeisenbank jsem si sjednala firemní účet, který byl 1. rok zdarma (eKonto start), poté mi naskočil placený tarif 100 Kč(při aktivním užívání účtu)/400 Kč (při neaktivním využívání), o kterém se ve smlouvě nepíše. Účet jsem zrušila, avšak nechala jsem se retenčním oddělením po telefonu napálit a kývla na prodloužení bezplatného účtu na půl roku a opět se bohužel nezajímala o to, co nastane po uplynutí této doby. Po 7 měsících jsem zjistila, že mi byl nastaven tarif ekonto KOMPLET s poplatky 500 Kč(aktivita na účtu)/800 Kč (neaktivita na účtu) a přišla opět o peníze. Navíc na webu RB píší, že tento tarif je určen firmám s obratem nad 50 mil. ročně, což se mě netýká. Uznávám, že bylo mou chybou se neinformovat, nechápu však, že banka mi může dávat tarify, jaké se ji zlíbí a neinformovat mě o tom předem a není nutné opět uzavřít smlouvu. Lze v této věci ještě něco podniknout? Moc děkuji za odpověď

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

banky (stejně jako mobilní operátoři, dodavatelé energií, atd.) mohou jednostranně měnit smluvní podmínky, poplatky a úroky. Na oplátku Vy zase můžete při jakékoliv změně smluvních podmínek od banky (mobilních operátorů, dodavatelů energií) okamžitě a bez sankce odejít a to i v případě, kdy Vám ještě nevypršela vázací lhůta. Příklad: Sjednáte si mobilní tarif s vázací lhůtou 24 měsíců, operátor po půl roce zvýší ceny, Vy můžete smlouvu ihned bez sankce ukončit (přestože jinak byste musela platit ještě zbylých 18 měsíců či sankci za předčasné ukončení smlouvy).

Ohledně firemního účtu, doporučuji Fio banku, kde máte vedení účtu, kartu, internetbanking a všechny tuzemské transakce zdarma a to bez jakýchkoliv podmínek. Dejte sbohem všem poplatkům jednou provždy.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

3.4.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

Internet překypuje hrozbami a falešnými softwary. Víme, jak se bránit.

3.4.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Platíte kartou online? Máte strach z počítačových virů? Vaše aplikace nefungují tak, jak by měly?   

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

2.4.2020, Osobní a rodinné finance, Autor: Pavel Strašák

Přinášíme vám velký přehled dopadů koronavirus krize (COVID-19) na finance Čechů.
Prověřili jsme aktuální možnosti změny splátek půjček a hypoték u českých bank a dopady odkladů splátek v bankovních registrech. 
Odpovídáme na snížení příjmů v důsledku koronavirus krize a dopady na exekuce a insolvence.

(Aktualizováno 4.4.2020)

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

Z

#9587, Hypotéka a dluhy v manželství, Hypoteční poradna, 4.4.2020

Dobrý den, manžel ještě před svatbou vstoupil do insolvence. Nyní jsme již manželé a já zvažuji hypotéku a koupi domu. Pokud bych měla hypotéku a dům psaný na sebe, ale máme společné jmění manželů, může dojít k tomu, že by mohl být majetek zabaven z důvodu insolvence manžela? Děkuji.

Dobrý den, provdat se za člověka v insolvenci bez zúžení SJM je tak trochu ruská ruleta. Dnem svatby jste automaticky začala ručit za manželovy dluhy (částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím) a teď nevíte dne ani hodiny, kdy Vám exekutor obstaví výplatu, účet a majetek. Manželé bez zúženého SJM žádají o hypotéku vždy společně a lidem v insolvenci nelze poskytnout žádný úvěr. Na hypotéku tak bohužel nedosáhnete. 

KB

#9586, Koronavirus, OSVČ a ošetřovné, Osobní a rodinné finance, 4.4.2020

Dobrý den, jsem OSVČ, mám syna (6 let) ve střídavé péči, hlídám ho teď já, bývalá přítelkyně chodí do práce. Jsem v insolvenci 3,5 roku, kterou splácím měsíčně. Mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den, zcela výjimečně z důvodu krize koronaviru mají na ošetřovné nárok i OSVČ, nicméně ať už jste zaměstnanec nebo OSVČ, v obou případech můžete čerpat ošetřovné jen na dny, po které se o dítě staráte (nelze čerpat ošetřovné na dobu, po kterou se o dítě stará partnerka).

A

#9585, Nebankovní půjčka, lichva a vysoký úrok, Půjčka, 4.4.2020

Dobry den, da se ze zakona brat jako lichva, kdyz jistina je 35 000 Kc a RPSN je ve vyssi 60,63%?

Dobrý den, zákon o spotřebitelském úvěru nijak neomezuje max. výši úroků. RPSN ve výši 60% je přípustné, nelze hovořit o lichvě. Většina nebankovních poskytovatelů úvěrů si účtuje mnohem vyšší RPSN, i stovky až tisíce procent. Proto důrazně doporučujeme si půjčovat výhradně u bank s úrokem 4-7%. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR