Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11289, Může po mně banka chtít kopii OP?

Může po mně banka chtít kopii OP?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, u banky mám zřízenou hypotéku a klasický účet již několik let. Nyní, aniž bych po bance něco chtěl, požaduje po mně pořízení fotokopie občanského průkazu. Zdá se mi to zbytečné. Na stránkách komerční banky je cituji:

MŮŽE KB POŘÍDIT KOPII PRŮKAZU TOTOŽNOSTI BEZ SOUHLASU KLIENTA? Pořízení kopie průkazů totožnosti může být provedeno jen s výslovným souhlasem držitele průkazu. KB přistoupila k pořizování kopií osobních dokladů zejména z důvodu předcházení trestné činnosti. Při uzavírání smluv a identifikaci tak budete nejen požádáni o předložení Vašeho dokladu a zjištění údajů v něm uvedených (jde o zákonnou povinnost KB tyto údaje získat), ale také o pořízení kopie osobního dokladu. Souhlas s pořízením kopie občanského průkazu nebo cestovního dokladu je však dobrovolný a můžete jej neudělit bez jakýchkoliv následků. Neudělení Vašeho souhlasu neznamená, že v budoucnosti nemůžete být při uzavírání smluv, případně při změně Vašich osobních údajů opětovně požádáni o pořízení kopie, můžete však opakovaně pořízení kopie odmítnout.

Domnívám se správně, že se budu identifikovat předložením občanského průkazu až v okamžiku, kdy budu něco od nich potřebovat a do té doby je jim nově vyžadovaná kopie k ničemu?

Dobrý den,

banky vyžadují po klientech kopii OP z důvody požadavků, které na ně klade platná AML legislativa (proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu). Každá banka na odmítnutí pořízení kopie OP reaguje jinak, ale výjimkou není ani ukončení poskytování všech služeb ze strany banky.