Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9790, Nadělal jsem vysoké dluhy, manželka o tom nevěděla

Nadělal jsem vysoké dluhy, manželka o tom nevěděla, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, chci se zeptat na možnost osobního bankrotu. Před uzavřením manželství jsem nadělal dluhy za 1 mil. Kč, partnerka to před svatbou nevěděla. Po manželství jsem si vzal 3 půjčky a musím celkem splatit i s úroky na těch 3 půjčkách 220 000 Kč. Manželka to taky nevěděla, teď už ano. Na všech smlouvách před a po manželství jsem uveden jen já a všude je jen můj podpis. Manželka je doma s 2 dětmi a bere rodičák 9 200 Kč. Bydlíme v rodinném domku s rodiči, kterým domek patří, každý bydlíme odděleně na svém patře. Máme v domě psaný trvalý pobyt. Kdybych šel do osobního bankrotu jen já, insolvenšní správce a věřitelé chtěli by nějakou část peněz po mé manželce z těch 3 půjček, jenž byly uzavřeny po manželství, které jsem podepsal jen já a o kterých manželka nevěděla? Když půjdu do bankrotu jen já, nevezmou nějaké peníze z rodičáku i mé ženě? Měl bych v mém případě změnit své trvalé bydliště před osobním bankrotem, abych uchránil rodiče a jejich majetek? Myslím to tak, když insolvenční správce bude sčítat jen můj majetek, aby v domě taky nesáhl po něčem co je od rodičů. A poslední otázka kdyby byl společný osobní bankrot s manželkou na 5 let, přišla by manželka teď o rodičák 9 200 Kč a kdyby začala pracovat přišla by o mzdu?

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně (není podstatné, že manželka o dluzích nevěděla nebo že nepodepisovala úvěrové smlouvy). Při svatbě skládáte manželský slib, kde potvrzujete, že je Vám znám zdravotní i finanční stav nastávajícího.

Manželé do insolvence vstupují společně. Pokud byste do insolvence vstoupil sám, exekutoři by dluhy začali vymáhat po vaší ženě, která by nebyla chráněna insolvencí. V insolvenci Vás čeká 5 let o chlebu a vodě, bude žít pouze z nezabavitelného minima, a splníte-li podmínky oddlužení, budou Vám po 5 letech dluhy prominuty a dostanete šanci na nový začátek.

Trvalé bydliště nemá smysl měnit - podstatné je, kde reálně bydlíte. Vaši rodiče o svůj dům v rámci vaší insolvence přijít nemohou. Z rodičovského příspěvku lze provádět insolvenční i exekuční srážky, nicméně z částky 9 200 Kč není moc co srazit při 3 vyživovaných osobách.