Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9943, Nárok na kompenzační bonus 25.000 u důchodce

Nárok na kompenzační bonus 25.000 u důchodce, Daně

3.5.2020 Daně

Dobrý den, nikdo ani účetní neví, zdali mám nárok na bonus 25 000 Kč jako důchodce vedený na Finančním úřadu, který platí daně a má EET, ale nemá IČ. Mám ubytování a tímto zákazem jsem musel zrušit lidem termíny, čímž jsem přišel též o zisk. Nejsem nějakej hamoun, ale chci se jen optat jak to doopravdy je, zdali jako starobní důchodce mám nárok nebo ne. Jsem vedený a musím platit daň a hlásit EET. Kdyste byl takového dobrého srdce a věnoval této otázce chvilku. Moc vám děkuji za ochotu. S velkým pozdravem. M.

Dobrý den, naší hlavní specializací jsou banky a jejich produkty. Nicméně pokusím se odpovědět na váš dotaz ohledně státního COVID programu „pětadvacítka“. Zatím jednorázový příspěvek se vztahuje na období 12.3. – 30.4., přitom musíte žádost podat do 30.6.2020! Pak nárok zaniká. O kompenzační bonus si mohou požádat všichni živnostníci, ale i OSVČ (svobodná povolání, zemědělci, apod), ale i studenti, důchodci, lidé na mateřské, kteří si podnikáním jen přivydělávají. Z definice programu si nemohou požádat ti, kdo mají souběžně pracovní poměr.

Vás se tedy podle našeho názoru týká podmínka zákona

„Podnikatel nemohl svou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu nutnosti uzavřít provozovnu svou či omezit její provoz“

O příspěvek žádáte u finančního úřadu, který taky vaši žádost a čestné prohlášení kontroluje. Pokud by FÚ posoudil v budoucnu vaši žádost jako nesprávnou, mohl by vám zpětně vyplacené prostředky doměřit. Doporučuji tedy, abyste se tedy před podáním žádosti dotázal u svého správce daně.