Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #18037, Nebankovky chtějí po seniorovi vyšší splátky než má důchod

Nebankovky chtějí po seniorovi vyšší splátky než má důchod, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
27.5.2022 Půjčka

Dobrý den, pane Jermáři, chtěl bych vás poprosit o radu týkající se financí, respektive dluhů. Dovolím si vám popsat situaci. Maminka která minulý týden zemřela žila téměř třicet let s přítelem (neoficiálně druhem) v jeho domě. Maminka byla v insolvenci. Až nyní jsem zjistil, že i tak měli finanční problémy. Jelikož si maminka žádný úvěr vzít nemohla, tak sama zařizovala nebankovní půjčky od různých společností (Provident, Fajn půjčka, Express Cash, Help Financal). Takto si půjčovala několik let a vždy protože byla v insolvenci nechala tyto půjčky psát na svého přítele (75 let) a ten pouze půjčky podepisoval. A nyní po její smrti jsme vlastně zdědili jejího starého přítele s dluhy, které nemůže ani náhodou zvládat platit. I když maminka žila, tak jim na splátky nestačily dva starobní důchody, a proto si brali a brali další půjčky a vlastně se už několik let pohybovali v dluhové spirále. Už jsem se setkal s jedním "výběrčím" a zeptal jsem se ho, kde je nějaká slušnost, když dál půjčují lidem, kteří nemají na splácení. Řekl mi, že nevěděl, že mají další nebankovní půjčky a vždy nějak zaplatili. Já myslel, že tyto nebankovní společnosti vedené pod ČNB musí zjišťovat bonitu klienta. Když vezmu v potaz, že vše bylo psáno pouze na starého pána a když už mu dělali měsíční splátky 12 000Kč měsíčně, přijde další "lichvář" od jiné společnosti, dá mu půjčku 50 000Kč a tím mu na splátkách přidá dalších 6 500 Kč a za další tři měsíce přijde ochotně další "lichvář" a přidá další půjčku a tak to šlo několik let pořád dokola, tak jen kroutím hlavou jak je toto v dnešní době stále možné. Pane Jermáři, chtěl bych vás hezky poprosit o váš názor a popřípadě radu, jak starému pánovi pomoci. Přemýšlím o nějakém právním napadení těchto společností, ale vůbec nemám ponětí, jestli si tím pomůžu. V domě chce pán dožít (narodil se v něm) a ani nemám to srdce abych ho nutil, aby dům z důvodů dluhů prodal. Já vůbec nechápu, že takto půjčovat lidem je legální. Starý pán pobírá důchod 15 000 Kč, měsíční splátky jsou nyní ve výši cca 22 000Kč a na půjčkách zbývá zaplatit cca 237 000Kč. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelské úvěru mají věřitelé povinnost ověřovat bonitu žadatele o úvěr. Na splátky všech úvěrů může dlužník starší 36 let dávat max. 45% svých příjmů. Nebankovní poskytovatelé půjček zcela evidentně pochybili, když pánovi s důchodem 15 000 Kč poskytli úvěry se souhrnnou měsíční splátkou 22 000 Kč. Doporučuji tak soudní cestou žádat o zneplatnění úvěrových smluv pro nedostatečné ověření bonity dlužníka. Pán by měl soud vyhrát. V takovém případě by došlo ke zneplatnění úvěrových smluv od počátku. Nebankovní poskytovatelé úvěrů by museli pánovi vrátit všechny již zaplacené úroky a poplatky. Dlužník by splácel pouze jistinu a to dle svých možností.

Ohledně slušnosti a morálky - vaše maminka byla v insolvenci, nesměla si půjčovat další peníze a přesto tak činila (byť nebankovní půjčky psala na jméno druha). To je na hranici úvěrového podvodu.