Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #22026, Nebankovní půjčka připravila dlužníka o nemovitosti

Nebankovní půjčka připravila dlužníka o nemovitosti, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
10.9.2023 Půjčka

Dobrý den, dlužník (závislý na hraní hazardních her) je vlastníkem nemovitosti (dům, kde mají věcné břemeno jeho rodiče) a několika pozemků. Vzal si dvě půjčky od nebankovních společností. Jedna půjčka 300 000 Kč a  150 000 Kč zaplatil za zprostředkování této půjčky. Zástava na veškerý jeho majetek ve prospěch věřitele. Bonitu klienta a schopnost splácet nikdo neřešil. Po půl roce od sepsání smlouvy o úvěru mu sdělili, že dluh je ve výši 1,2 mil Kč. Druhá půjčka - půjčeno 750 000 Kč, splácení = 10 měsíčních splátek po 10 000 Kč, 11. splátka 1,1 mil. Kč. Tedy do roka má být vše splaceno. Opět nikdo neprověřoval schopnost splácet a opět je pro tohoto věřitele zástava na nemovitostech. Má šanci se za pomoci odborníků bránit proti nevýhodným půjčkám? A je nějaká šance tyto dvě půjčky konsolidovat? Plat má cca 35 000 Kč čistého, ale je vlastníkem nemovitostí, jak jsem psala výše. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

platit poplatek 150 000 Kč za zprostředkování nebankovní půjčky ve výši 300 000 Kč je zcela nesmyslné. Stejně tak není možné požadovat po dlužníkovi s příjmem 35 000 Kč/měsíc měsíční splátku 1,1 mil. Kč. Pokud byly tyto půjčky uzavřeny dle Zákona o spotřebitelském úvěru, braňte se právní cestou. Nebankovní poskytovatelé úvěru cílící na dlužníky s nemovitým majetkem tato pravidla často obcházejí půjčkami na IČ - dlužník si zřídí živnost a jde o půjčku mezi podnikateli, na kterou se žádná pravidla na ochranu spotřebitele nevztahují. Doporučuji toto předem prověřit. Jinak je tento případ jak přes kopírák - rodiče převedou nemovitý majetek na děti, které následně tento majetek prošustrují. V tomto případě mají rodiče aspoň věcné břemeno práva dožití (snad je zapsané i na katastru?). Rodiče se musí odnaučit takto přepisovat majetek za svého života na nerozumně hospodařící potomky.