Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11667, Nemám dostatečný příjem pro insolvenci

Jak vypočítat srážky z příjmu při oddlužení a jak zabránit jeho zrušení?

Dobrý den, prosím pane Jermář, mám na Vás prosbu. Mockrát předem děkuji.  Jsem v oddlužení 4. rok. Bohužel jsem byl teď 5 měsíců na ÚP, protože mě skrze první vlnu Covid-19 propustili ze zaměstnání při snižování stavů. Bohužel jsem neměl na všechny výdaje a insolvenci a výživné jsem neplatil 3 měsíce. Z minima co jsem měl jako příspěvek v nezaměstnanosti mi zbylo na nájemné, opravdu malé živobytí a nějakých pár věcí pro dcerku. Teď mám 26.11. stání o rozhodnutí zrušení oddlužení v Brně a doufám, že to vše dobře dopadne, protože by mě to dostalo opravdu do kolem a nedovedu si představit, co by se stalo. Všechny dlužné částky jsem správkyni zaslal a vše dorovnal tak abych nikomu nedlužil. Chci se ale hlavně zeptat. Teď jsem již dostal novou smlouvu na HPP. Je tam vedený mzdový výměr 14 600 Kč. Když jsem to zaslal ins. správkyni, okamžitě mě odepsala, jestli jsem normální jít do zaměstnání s tak malým příjmem, když jsem v oddlužení. Já ji napsal ano, protože to je konečně práce, která se naskytla na HPP. Říkala, že jí to určitě na srážky pro insolvenci nevyjde a že je potřeba (např. od příslušníka rodiny) podepsat darovací smlouvu na 4 000 Kč měsíčně (až do konce oddlužení). A že si bude strhávat cca 2 000 Kč ze mzdy. Chtěl jsem se Vás tedy zeptat. Mám insolvenci, v které je zahrnuto i výživné na syna z 1. manželství. To činí 3 000 Kč. A mám dcerku teď s přítelkyní, která má 18. měsíců. Chci se zeptat, opravdu mi to nevychází? Jak se to počítá? Jsem z toho úplně mimo a nevím od čeho se můžu odrazit.  Co vše můžu udělat proto, aby mi oddlužení soud ponechal? Můžete mi nějak pomoci? Mám z toho obrovské obavy, že mi to zruší před posledním rokem plnění. Děkuji za pochopení a odpověď.

Dobrý den,

pro úspěšné oddlužení je třeba plnit podmínky insolvence (u starších řízení započatých před 6/2019 je nutné splatit min. 30% přihlášených pohledávek, u novějších řízení započatých později pak stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč). Vás se týká podmínka 30%. Nevím jak vysoké máte dluhy a kolik byste tedy měl měsíčně splácet - to Vám sdělí váš ins. správce.

Hrubá mzda 14 600 Kč bude znamenat čistého cca 12-13 000 Kč. Při dvou vyživovaných osobách (2 děti, bez manželky) by Vám šlo ze 13 000 Kč na insolvenci srážet pouze 30 Kč měsíčně. A to pro úspěšné oddlužení stačit nebude. Bylo by tedy skutečně záhodno se poohlédnout po lépe placené práci nebo brigádě, se kterou soud přesvědčíte, že budete mít šanci oddlužení úspěšně ukončit.