Neplacení hypotéky a penále, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
26.10.2019 Hypoteční poradna

Pokračování dotazu č. 7847: Bohužel se nám stalo, že matka mého partnera si vzala hypotéku na barák a pak jí přestala splácet a její spoludlužník splácí už dva roky. Částka hypotéky byla kolem 650 000 Kč, teď spoludlužník zaplatil kolem 100 000 Kč a dlužník to má v insolvenci, ale spoludlužníkoví bylo řečeno, že zaplatil jen 50 000 Kč a zbytek nikde není uveden (nikdo neví, kde to je, bylo řečeno že na urocích)

Dobrý den,

pokud dlužník přestane splácet, pak banka mimo řádného úroku (cca 2-3%) účtuje též úrok z prodlení, který zákon stanovuje na 2T REPO + 8% (nyní celkem 10%). K tomu se připočítávají náklady vymáhání.

Všechny úroky se uvádějí ve formátu "p.a.", tedy "za rok". Když si půjčíte 100 000 Kč na 1 rok za 10%, úrok činí 10 000 Kč. Hypotéka 650 000 Kč s úrokem 3% na 30 let vychází měsíčně na 2 740 Kč. Což znamená, že bance za 30 let vrátíte téměř 1 mil. Kč (o 50% více). Nemůžeme však tvrdit, že úrok je 50%. Úrok je stále 3%, ale ročně. Tedy první rok zaplatíte 3% z 650 000 Kč, druhý rok třeba 3% z 637 000 Kč, atd. Ona 3% platíte každý rok z aktuálně dlužné částky, která se Vám postupně snižuje.

Když rok nesplácíte hypotéku 650 000 Kč, řádný a sankční úrok (celkem třeba 13%) Vám dluh navýší za pouhý rok o 85 000 Kč. Splatíte-li pak 100 000 Kč, nová výše dluhu je 635 000 Kč (protože dluh mezitím vzrostl na 735 000 Kč).