Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5082, Nepřihlášená pohledávka do insolvence

Nepřihlášená pohledávka do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, z vážných osobních důvodů jsem se dostala do dluhové pasti - exekuce a dluhy. Tyto jsem vyřešila momentálně probíhajícím insolvenčním řízením, kde mám nyní splaceno cca 50% dlužné částky a celkově je předpoklad, že splatím 100% svých dluhů. Ale teď k dotazu. Byla jsem dlužná i na nájemném a podepsala jsem věřiteli uznání dluhu. Toto bylo někdy v roce 2015 o rok později byla na mne z tohoto důvodu uvalena exekuce. Své problémy jsem řešila podáním insolvenčního návrhu v květnu 2017. Všechny své věřitele jsem uvedla a i tento závazek, ke kterému jsem podepsala uznání dluhu. Bohužel věřitel tento závazek do insolvence nepřihlásil. Ani majitelé bytu, ani později exekutor který tento dluh exekucí vymáhal. Momentálně se mi ozval tento exekutor a vyhrožuje, pokud nezačnu platit dlužnou částku na kterou jsem podepsala uznání dluhu, tak po skončení insolvence mi naběhne opět exekuce. Jsem z toho zmatená, myslela jsem, že pokud nepřihlásí věřitel svou pohledávku do určitého data, tak už na mne nemůže. Nevím jestli to má nějakou váhu, ale do seznamu věřitelů jsem uvedla manžele, kterým jsem nájem dlužila. Nikoliv exekutora, který již tehdy dluh vymáhal. Poraďte co dělat.

Dobrý den,

nepřihlášené pohledávky za dluhy vzniklé před zahájením insolvence jsou při řádném ukončení insolvence (splaceno min. 30% dluhů během 5 let) prominuty a nelze je dále vymáhat. Chyba je na straně věřitele, který zapomněl svoji pohledávku přihlásit u insolvenčního správce.

Věřitele (majitele bytu) jste uvedla správně. Exekutor pro ně dluh pouze vymáhá, sám není věřitelem.