Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #9564, Novela insolvenčního zákona a kratší oddlužení

Insolvence: Proč se novela zákona nedotýká těch, kteří jsou v insolvenci již rok a déle?

Proc se nevztahuje novela insolvencniho zakona i na nas, co mame insolvenci uz rok a vic? Proc mi neni umozneno odpusteni zbytku dluhu jako tem. "novym", kdyz splatim treba 60%? Jestli jsem dobre pochopil, tak v soucasne insolvenci jsou podminky mnohem lehci. Coz je pro nas skoda. Mel jsem to vypocitane na zhruba 5 500 Kc a nyni mi strhavaji treba i 20 000 Kc kdyz mame v praci odmeny.

Dobrý den,

je to stejné jako byste se mě ptal, proč u novely insolvenčního zákona byla stanovena hranice pro rychlejší oddlužení na 3 roky a 60% a ne na 3,5 roku a 65% nebo 2,5 roku a 55%. Odpověď na obě otázky zní: "Protože tak byl zákon schválen v Parlamentu". Zákony jsou výsledkem kompromisu mezi politickými stranami, které si lidé zvolili. Nikdy se nezavděčíte všem - dlužníci budou vždy chtít mírnější podmínky a věřitelé přísnější podmínky. Osobně považuji současnou novelu za velmi dobrý kompromis mezi právy věřitelů a povinnostmi dlužníků s ohledem na celospolečenský zájem dát všem kdo projeví elementární snahu druhou šanci.

Pokud se Vám nelíbí pravidla vašeho osobního bankrotu, máte možnost ho ukončit a požádat o insolvenci znovu dle nový pravidel (což by Vám přineslo rychlejší oddlužení - při splacení min. 60% už za 3 roky, nicméně výše srážek by zůstala stejná - ta vždy vychází z výše příjmu a nezabavitelného minima, které se v obou případech počítá stejně).