Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4119, Obchodování s kryptoměnami

Jak banky zpracovávají vysoké zisky z obchodování s kryptoměnami?

13.12.2017 Daně

Dobrý den, věnuji se těžbě a obchodování s kryptoměnami na US burze. Zajímalo by mě, zda se banka bude zabývat vysokými zisky, které mi budou chodit na osobní účet (cca do 300 000 Kč měsíčně). Zda budu muset nějakým způsobem doložit, odkud a proč peníze přichází a zda se na ně vztahuje daň. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky řeší jen "čistotu" peněz, tedy zda-li peníze na Vašem účtu nepocházejí z trestné činnosti či neslouží k financování terorismu (u podezřelých transakcí podávají banky podnět Analytickému útvaru MF). Zdanění příjmu banky vůbec nezkoumají, to je v gesci finančního úřadu.

Finanční úřady považují kryptoměny za věc, tedy na rozdíl od akcií se zisk daní vždy (nepomůže držba kryptoměn po dobu aspoň 3 let). Zisk se daní 15% (rozdíl mezi výnosy a náklady) v rámci Přiznání k dani z příjmu (za rok 2017 podáváte přiznání FÚ do 31/3/2018).