Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní #12716, Ochrana osobních údajů

Jak chránit své osobní údaje při doručování balíčků a jaké jsou rizika spojená s poskytováním čísla občanského průkazu?

29.1.2021 Ostatní

Dobrý den, předem děkuji za Váš čas. Objednala jsem si balíček u DPD, bohužel jsem si nepřečetla přepravní podmínky v souvislosti s COVID-19, což je má chyba. Nyní mi přišla sms, že si bude chtít doručovatel opsat poslední 3 čísla z čísla občanského průkazu. Jsem poměrně v šoku, neboť jiné přepravní firmy vždy zasílaly unikátní kód sms. Mám mít obavy ze zneužití části čísla OP? Lze nějak poskládat z posledních tří čísel celé číslo? V případě, že by si řidič celé číslo zapamatoval, je možné si bez fotokopie dokladu pořídit půjčku u neseriózních společností pouze na základě čísla OP, jména bez její fotokopie? Jsem možná lehce paranoidní ale v dnešní době si opravdu nemůže být jistý ničím. Díky za Váš čas.

Dobrý den,

číslo OP zneužitelné není.