Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #3834, Ochrana osobních údajů

Je sdílení čísla bankovního účtu porušením zákona na ochranu osobních údajů?

14.9.2017 Banka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může fyzická osoba, které jsem sdělila číslo mého bankovního účtu pro jeho potřebu povinných plateb, toto číslo předávat dalším osobám? Několikrát jsem tuto osobu slušně žádala, aby číslo mého BÚ (jsem také fyzická osoba), nikomu nesděloval a on tohoto nedbá. Je číslo mého BÚ osobní údaj? Jedná se v tomto případě o porušení zákona na ochranu osobních údajů? Děkuji

Dobrý den,

číslo účtu ve spojení s Vaším jménem lze považovat za osobní údaj (podobně jako datum narození, adresu, rodné číslo, atd.). Banky tyto údaje chrání v rámci zachování bankovního tajemství. Šíření a zneužívání těchto údajů bez Vašeho souhlasu je porušením zákona na ochranu osobních údajů. Upřímně ale nerozumím tomu, proč by jakákoliv fyzická osoba měla potřebu šířit Vaše číslo účtu (nemůže z toho nijak profitovat).