Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #6565, Oddlužení a novela insolvenčního zákona

Oddlužení a novela insolvenčního zákona, Exekuce a insolvence

Zdravím, kdy bude v platnosti nový insolvenční zákon? A co potřebuji za dokumenty k žádosti o zkrácené oddlužení a na koho se mohu obrátit s touto žádostí? Vztahuje se možnost oddlužení i na lidi, kteří byli jako tzv.bílé koně? Děkuji

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona vstoupí v účinnost 1/6/2019. Na zkrácené oddlužení mají nárok ti, kteří během 3 let budou schopni splatit 60% svých dluhů (a dále jednou za život starobní a invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni invalidity bez nutnosti splatit 30% nebo 60%). Žádost o oddlužení Vám za úplatu sepíše oprávněná osoba (např. právník) a následně ji podáte k soudu.

Soud povolí jen takové oddlužení, kde není pochyb o poctivosti záměru osobního bankrotu. Pokud jste se do dluhů dostal úvěrovými podvody či jste plnil roli tzv. "bílého koně", bude záměr Vaší žádosti vyhodnocen pravděpodobně jako nepoctivý a soud Vám oddlužení nepovolí.