Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20705, Odpočet úroků za hypotéku

Co dělat, když nemáte nárok na odpočet úroků z úvěru a jak postupovat?

17.2.2023 Daně

Dobrý den, v návaznosti na Vaši odpověď na odpočet úroků z úvěru. Smlouvu o úvěru na výstavbu rodinného domu máme od roku 2011. Pozemek a následně i nemovitost je psaná na mě (manželku), smlouva o úvěru je na manžela (já jsem spoludlužník). Manžel od roku 2011 - 2022 uplatňuje odpočet střídavě u zaměstnavatele (7x) nebo podává daňové přiznání (4x) a vždy bez námitek odpočet schválili. Nevím jestli se podmínky uplatnění za tu dobu nezměnily. Chtěla bych se zeptat, jak máme postupovat, když na odpočet podle Vaší předešlé odpovědi nemá manžel nárok. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro odpočet úroků je skutečně nutné být (spolu)majitelem nemovitosti. Nelze uplatňovat odpočet úroků na cizí nemovitost. Finanční úřad obvykle vše detailně nezkoumá a leckdy tak může projít i neoprávněná sleva na dani. Finanční úřad ale provádí kontroly a to i zpětně. Doporučuji vše konzultovat s vaším FÚ a domluvit se na řešení (neoprávněně uplatněné slevy může FÚ v rámci provedené kontroly chtít vrátit a to i včetně nemalého penále).