Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13338, Omylem jsem uplatnila slevu na poplatníka u dvou zaměstnavatelů

Omylem jsem uplatnila slevu na poplatníka u dvou zaměstnavatelů, Daně

8.3.2021 Daně

Dobrý den, loni v říjnu se mi překryl předchozí a nový pracovní poměr. Mám tedy u starého zaměstnavatele podepsané růžové prohlášení do konce října a zároveň u nového od začátku října. Zároveň jsem u obou tudíž omylem uplatnila i slevu na dítě. Jak mám postupovat při zpracování daňového přiznání? Dále se chci zeptat, když dcera středoškolačka pracovala v prosinci na PP a podepsala růžové prohlášení u zaměstnavatele, zda musí také podávat daňové přiznání a zda to má vliv na uplatnění slevy na dítě v mém DP.

Dobrý den,

v rámci daňového přiznání se stanoví vaše celková daňová povinnost, odečtou se již uplatněné slevy na dani (kterých jste uplatnila více než na co jste měla nárok) a výsledkem bude pravděpodobně daňový nedoplatek, který uhradíte FÚ. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.

Pokud měla dcera za rok 2020 příjmy vyšší než 15 000 Kč, pak podává daňové přiznání (které nemá vliv na Vámi uplatňovanou slevu na dítě, pokud se dcera stále soustavně připravuje na výkon budoucího povolání studiem).