Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6226, Otec vybral peníze z dětského konta

Otec vybral peníze z dětského konta, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, děti mají založena 2 dětská konta. V roce 2013 je obě vybral otec bez mého vědomí. Provedl v uvedeném roce dva výběry a naspořené peníze použil k úhradě svých dluhů. Jedno dítě je jeho biologické, druhé nevlastní. Do dnešního dne i přes jeho slib nevrátil na konta žádnou částku. Jakým způsobem můžu tuto situaci řešit tak, aby děti dostaly své peníze na účet zpět?

Dobrý den,

otec coby zákonný zástupce nezletilých dětí zastupuje děti v právních aktech. Podepisuje za ně smlouvy a může nakládat s jejich finančními prostředky (výdaje musí být činěny ve prospěch dětí). Použil-li otec peníze dětí na úhradu svých dluhů, můžete se pokusit vymáhat navrácení peněz soudní cestou. Výsledek žaloby bude hodně záviset na rodinné situaci (zdali se otec o děti staral či nikoliv). Komplikací je značný časový odstup (věc se stala před 6 lety).