Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #19598, Penzijní spoření a obmyšlená osoba

Jak získat dokumenty o výběru peněz z penzijního připojištění po zemřelém otci?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
26.10.2022 Spoření

Dobrý den, otec měl penzijní připojištění se státním příspěvkem u Penzijního fond České spořitelny. Dodatkem jsem byl já (syn) určen 100% podílem k převzetí nároku po zemřelém. Otec v roce 2021 zemřel. Když jsem přinesl smlouvu na Českou spořitelnu, tak mi bylo sděleno, že smlouva byla ukončena a že v roce 2018 byly peníze vybrány. Více se se mnou nikdo nechtěl bavit, ani mi nechtěli v České spořitelně ukázat dokumenty s tím, že už je to dávno a že je nemají. Nikdo o výběru z rodiny nic neví a zemřelého se těžko mohu dotázat. Mám nějakou šanci se k dokumentům o výběru dostat? Co mám dělat? Děkuji za váš čas. Pěkný den přeje Jan

Dobrý den,

argument "už je to dávno, dokumenty nemáme" platný určitě není, neboť banky musí ze zákona vše archivovat min. 10 let zpětně. Na druhou stranu se obávám, že na informace ohledně výběru peněz nemáte nárok. Toto provedl otec za svého života, tedy vaše právo obmyšlené osoby zaniklo. Pokud byste měl pocit, že došlo k trestnému činu (např. zpronevěry peněz), můžete se obrátit na Policii ČR.