Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #5912, Penzijní spoření a volba investiční strategie

Penzijní spoření a volba investiční strategie, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
3.2.2019 Spoření

Dobrý den, velmi děkuji za tuto dobrou poradnu a její poradce. Mám dva dotazy. 1) V Doplňujícím penzijním spoření mám zvolený dynamický fond, i když to má svá rizika. Jelikož mám jít do důchodu až za 23 let, říkám si, že měnit fond zatím nebudu. Konzervativní fond mohu využít později, několik let před důchodem. Nechci řešit každý rok, jak (ne)výnosný byl rok předchozí a spekulovat o tom, co přinese současný rok. Měnit každý rok fond mi připadá nesmysl. Co si o tom myslíte? 2) Česká spořitelna nabízí Pravidelné investování. Může být toto dobrá volba jako další zdroj financí k důchodu? Bankéřům na pobočce a jejich radám příliš nedůvěřuji. A jelikož se v investování nevyznám (a neznám lidi, kteří v bankách investují ty naše peníze), tak mě to odrazuje. Ideální by bylo, kdyby na spořících účtech (popř. termínovaných vkladech) byly větší úroky, ale toho se asi v nejbližších letech nedočkáme.

Dobrý den,

1) Obecně čím déle máte do důchodu, tím více by měla být investiční strategie dynamická (aby peníze neznehodnocovala inflace) a 5 let před důchodem začít přecházet na čistě konzervativní fond (aby se minimalizovalo riziko ztráty). Nicméně smysl má sledovat i aktuální ekonomický vývoj. V době růstu vydělávají více akcie, které jsou naopak v době krize velmi ztrátové. Držet dynamickou strategii v dnešní době blížící se krize se mi nezdá rozumné, teď je určitě čas přejít do konzervativního fondu (návrat zpět do dynamického fondu po skončení krize).

2) Teď v době blížící se krize naopak poroste cena peněz (vyšší úroky u spořících účtů a termínovaných vkladů) a budou dále klesat akcie, které již loni zaznamenaly nemalé ztráty. Investice tedy nyní raději ne.