Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #9374, Platba a poplatky

Platba a poplatky, Platba

J

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně poplatku za SEPA platbu. Vím, že od 15.12. 2020 musí být poplatky za SEPA platbu stejné jako je poplatek za klasickou domácí platbu v CZK. Jsem klientem Raiffeisenbank, mám u ní multiměnový účet v CZK a EUR, platba v EUR na Slovensko je zdarma (mam eKonto komplet - CZK platby zdarma), platba v EUR z Raiffeisenbank třeba do Komerční banky je také zdarma. Ale platba v EUR z účtu Raiffeisenbank na jiný EUR účet vedený v Raiffeisenbank je považována za vnitrobankovní platbu a stojí 5 CZK. Ptám se, zda si banky můžou stanovovat za platbu v EUR v rámci České republiky jiné poplatky a nemusí respektovat nařízení platná od 15.12.2019. Zaráží mě, že platba do jiné banky v ČR je zdarma, a platba na jiný účet v rámci Raiffeisenbank je za poplatek. Má na to banka nárok? V ceníku jsou SEPA platby v rámci EHP u eKonta komplet zdarma. Může banka vnitrobankovní platby nadřadit SEPA platbám? Nebo platba v EUR v rámci ČR není SEPA platba. Někde se uvádí, že SEPA platba musí být přeshraniční. Ale to zase nepasuje na platbu z RB do Komerční banky, ta je zdarma. Moc díky za info, jak to je.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

účtovat klientům za platby v rámci jedné banky jakýkoliv poplatek (byť třeba jen 5 Kč) je spíše absurdní než ilegální. Nařízení EU omezující poplatky za SEPA se týká jen přeshraničních plateb v EUR v rámci EU (nereguluje poplatky za vnitrobankovní platby). Doporučuji aplikovat velmi jednoduché pravidlo - když se mi nelíbí podmínky mé banky, zkusím si s bankou vyjednat lepší podmínky nebo se poohlédnu u konkurence. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

26.10.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Plánované převzetí společností Axa rakouskou skupinou Uniqa je u konce. Spojení, které bylo oznámené letos v únoru, v polovině října schválily všechny potřebné úřady

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

25.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Každý rozvod je nepříjemná a složitá záležitosti. Tím spíš, když při rozvodu řešíte i hypotéku. Existují ale ověřené způsoby, jak si s touto situací poradit. Podívejte se na ně.

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

Jak na druhou hypotéku: 3 situace, kdy ji využijete

25.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Splácíte jednu hypotéku a chcete si vzít další? Nemusí to být takový problém, jak se na první pohled zdá. Banky totiž podobný postup povolují. Má ale svá specifika. Podívejte se tedy, jak druhou hypotéku získat a kdy dvě hypotéky využijete.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MF

#11567, Hypotéka a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 25.10.2020

Dobrý den, prosím o radu. V červnu jsme podepsali s finančním poradcem elektronický smlouvu s Modrou Pyramidou. Smlouva měla být na koupi pozemku a po té i na výstavbu domu. Jenomže banka nám stále dělala problémy s pozemkem. Stále jsme dokládali potvrzení a dokumenty a pořád to bylo nedostačující. Bance jsem nabídla i být, který odhadli na 1,8 mil. Po dokládání různých smluv jsme se rozhodli smlouvu s nimi ukončit. Oni po nás chtějí poplatek za nečerpání cca 24 tisíc. Žádali jsme o odpuštění poplatků z důvodu uvedení nás v omyl, že smlouva byla jen na výstavbu a nikde nebyly žádné informace o čerpání peněz. Žádost nám zamítli s tím, že nám vypracovali dodatek na koupi pozemku s tím, že zastavíme být. Ale poslední kapka byla, že tyto dokumenty s osobními údaji byly vhozeny ve schránce v porušené obálce. Tyto dokumenty jsme nepodepsali a odstoupili jsme. Známá mi říkala, že pokud nás uvedou v omyl, tak bychom pokuty a poplatky platit neměli a dokonce máme i podle nějakého paragrafu nárok na hypotéku od nich s 0% úročením. Prosím poraďte co dál. Jak postupovat? Předem děkuji. S pozdravem

Dobrý den, jak přesně Vás prosím Modrá pyramida uvedla v omyl? Zaslanými smlouvami poštou, které k Vám doputovaly v porušené obálce? To určitě nebude důvod pro odstoupení od smlouvy bez sankce za nenačerpání úvěru.  Ohledně hypotéky s 0% úročením - pokud byste hypotéku načerpali a následně se soudní cestou domáhali zneplatnění úvěrové smlouvy pro porušení Zákona o spotřebitelském úvěru (např. pokud by poskytovatel úvěru nedostatečně ověřil Vaši bonitu, nepravdivě Vás informoval o úrokové sazbě, RPSN či jiných podmínkách a poplatcích) a s žalobou jste uspěli, pak by byla úvěrová smlouva zneplatněna od počátku. Banka by Vám musela vrátit již zaplacené úroky a poplatky a Vy byste jistinu splácela dle svých možností. Určitě ale nelze hypotéku nenačerpat, prokázat pochybení na straně banky a následně se domáhat úvěru s nulovým úročením. Banka Vám při podpisu úvěrové smlouvy jasně stanovila podmínky čerpání úvěru. Doporučuji tyto podmínky velmi pečlivě prostudovat. Pokud došlo následně k pochybení ze strany banky (např. po Vás bylo vyžadováno něco jiného než bylo smluvně ujednáno), braňte se právní cestou.

J

#11566, Koronavirus a lockdown, Osobní a rodinné finance, 25.10.2020

Zdravim, jestli bude tvrdsi lockdown, co bude s vyrobnimi podniky? Bude se moci do prace nebo se zastavi vyroba? A bude kvuli tomu propousteni lidi v podniku?

Dobrý den, nemůžeme vědět, jaká další omezení vláda plánuje a zdali k nim dojde či nikoliv. Též není možné predikovat přesnou reakci výrobních podniků. Vzhledem k množství dotačních programů a podpor pro firmy i OSVČ jsem však spíše optimistou a ani při dalších krátkodobých omezeních bych větší dopady na zaměstnanost nečekal. I mezi výrobními podniky jsou však velké rozdíly. Více je postižen např. sektor automotive a naopak zcela bez dopadů jsou výrobci kolejových vozidel (kde je stále nedostatečná kapacita a nabírají se další zaměstnanci). 

HD

#11565, Koupě bazarového zboží od dlužníka, Exekuce a insolvence, 25.10.2020

Dobrý den, kolegyně má na splátky mobilní telefon. Dostala se do finančních problémů a chce ho prodat. Můžu ho s klidným svědomím koupit? Nebude ho po mně později někdo vymáhat? Má ho asi 2 měsíce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přijde na to, co se přesně rozumí "finančními problémy". Lidé v exekucích a insolvencích mohou být omezeni v nakládání se svým majetkem. Časté jsou případy zejména u aut a nemovitostí (a obecně hodnotnějších věcí), kdy dlužník majetek prodá a následně je kupujícímu zabaven např. ins. správcem. Mobilní telefon v hodnotě např. 2 000 Kč pravděpodobně nikdo řešit nebude, ale nakupovat věci od lidí ve finančních problémech může být velmi rizikové. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR