Platba a poplatky, Platba

24.3.2020 Platba

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně poplatku za SEPA platbu. Vím, že od 15.12. 2020 musí být poplatky za SEPA platbu stejné jako je poplatek za klasickou domácí platbu v CZK. Jsem klientem Raiffeisenbank, mám u ní multiměnový účet v CZK a EUR, platba v EUR na Slovensko je zdarma (mam eKonto komplet - CZK platby zdarma), platba v EUR z Raiffeisenbank třeba do Komerční banky je také zdarma. Ale platba v EUR z účtu Raiffeisenbank na jiný EUR účet vedený v Raiffeisenbank je považována za vnitrobankovní platbu a stojí 5 CZK. Ptám se, zda si banky můžou stanovovat za platbu v EUR v rámci České republiky jiné poplatky a nemusí respektovat nařízení platná od 15.12.2019. Zaráží mě, že platba do jiné banky v ČR je zdarma, a platba na jiný účet v rámci Raiffeisenbank je za poplatek. Má na to banka nárok? V ceníku jsou SEPA platby v rámci EHP u eKonta komplet zdarma. Může banka vnitrobankovní platby nadřadit SEPA platbám? Nebo platba v EUR v rámci ČR není SEPA platba. Někde se uvádí, že SEPA platba musí být přeshraniční. Ale to zase nepasuje na platbu z RB do Komerční banky, ta je zdarma. Moc díky za info, jak to je. JV

Dobrý den,

účtovat klientům za platby v rámci jedné banky jakýkoliv poplatek (byť třeba jen 5 Kč) je spíše absurdní než ilegální. Nařízení EU omezující poplatky za SEPA se týká jen přeshraničních plateb v EUR v rámci EU (nereguluje poplatky za vnitrobankovní platby). Doporučuji aplikovat velmi jednoduché pravidlo - když se mi nelíbí podmínky mé banky, zkusím si s bankou vyjednat lepší podmínky nebo se poohlédnu u konkurence.

V případě multiměnového účtu můžete mít ale problém v tom, že multiměnový účet Raiffeisenbank je aktuálně jediný produkt na českém trhu. Ostatní banky vás budou nutit založit si devizové účty na jednotlivé měny. Budete si tedy muset pamatovat či zaznamenat více čísel účtů, případně jejich obsluhu řídit přes internetové bankovnictví.