Jak vyřešit vlastnictví bytu a hypotéku při rozchodu?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, jsem v takové situaci, kdy jsme se s přítelem (nejsme manželé) rozhodli, že si pořídíme vlastní byt a vezmeme si hypotéku. Máme možnost koupit byt přítelovo rodičů v hodnotě 2,7 mil. Kč, kdy 900 000 Kč z této hodnoty rodiče přítelovi darují. Nevím, jaké je nejlepší řešení do budoucna, když bychom řešili rozchod. Jsme domluvení, že přítel si vezme hypotéku sám na sebe a měsíční splátky budeme platit napůl. Co se stane v případě rozchodu, když bychom byt museli prodat, abychom splatili hypotéku? Budu mít nárok na to, aby mi přítel vrátil zpět moje peníze, které jsem mu na hypotéku poskytla v případě, že byt bude na katastru napsaný jen na přítele? Nebo je lepší hned na začátku vyřešit podílové vlastnictví? A pokud budu mít nárok na vrácení mých peněz, jak se vypočítá dluh, který mi přítel bude vracet? Od částky, kterou jsem do hypotéky dala, se odečte (moje) polovina úroku z celkové ceny hypotéky? Nebo je vhodné sepsat dohodu, že přítel vlastní 900 000 Kč z ceny bytu a po rozchodu se bude zbytek peněz z prodeje dělit napůl? Jak tuhle situaci co nejlépe a spravedlivě vyřešit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejlepší by bylo, aby každý vlastnil svůj podíl na nemovitosti. Je-li hodnota bytu 2,7 mil. Kč, přítel dostane darem 900 000 Kč a zbytek budete splácet hypotékou na půl, pak Vy byste měla vlastnit 1/3 bytu a přítel 2/3 bytu. Pokud byste po rozchodu nemovitost prodali, dostanete každý peníze vyplacené dle svého podílu.