Jak snížit dluh v osobním bankrotu a zároveň plánovat mateřství?

Dobrý den, pane Jermář, obracím se na Vás s prosbou o radu. Od února 2018 mám schválený osobní bankrot. Vztahuje se tedy na mě splacení žádaných 30% nebo je možnost dluh ponížit na měsíčních 2 200 Kč v případě, že bych nastoupila na mateřskou dovolenou? Bohužel díky bývalému partnerovi se mi dluh vyšplhal na 1 743 000 Kč. V tuto chvíli mám splaceno kolem 180 000 Kč, když odečtu provizi insolvenční kanceláři za splacené období. Nyní jsem nově vdaná a chtěli bychom s manželem ještě dítě. Manžel je totiž zatím bezdětný a já bohužel ve věku, kdy moc nemůžu čekat, za týden 37 let. V této situaci je to o to horší, že mi bývalý partner neplatí ani alimenty. K dnešnímu dni mi dluží kolem 130 000 Kč. Policie s tím nic neudělá jelikož dostal exekuci na dluh i stávající alimenty a někdy nepřijde nic a někdy kolem 2 000 Kč, přestože má platit 6 000 Kč. Je zaměstnaný pouze na DPP a neplatí si sociální ani zdravotní pojištění. Předem Vám moc děkuji za alespoň malou radu co mohu v mé situaci podniknout. S přáním hezkého dne

Dobrý den,

pro insolvenční řízení zahájené před 6/2019 platí podmínka "splatit během 5 let min. 30% dluhů" (podmínka "splácet měsíčně min. 2 200 Kč" se týká novějších řízení zahájených po 6/2019). Pokud jste s novým manželem před svatbou nesepsala u notáře dohodu o zúžení SJM, začal manžel dnem svatby ručit za vaše dluhy (částečně i za ty vzniklé před manželstvím). Zatímco Vy jste před exekutory chráněna insolvencí, Váš manžel není a kdykoliv mu tak mohou exekutoři obstavit plat i majetek. Proto manželé vstupují do insolvence vždy společně a není vhodné se vdávat v průběhu osobního bankrotu.