Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #21177, Podvodné půjčky na seniory

Podvodné půjčky na seniory, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
9.4.2023 Půjčka

Dobry den, jde pres internetove bankovnictvi zakazat nabidky pujcky bez overeni totoznosti? Hacker bez problemu seniorovi zada pujcku a je zadluzeny. Podle me nefer, ze banky jen tak poskytuji pujcky, i kdyz klient nechce a chce mit finance v jistote.

Dobrý den,

senior se obecně může vzdát svéprávnosti (způsobilosti k právním úkonům). Nelze si ale vybírat způsobem "takovéto smlouvy podepisovat můžu, jiné chci zakázat". Hacker je programátor, který se pomoci svých velmi dobrých znalostí snaží přelstít systém a získat pro sebe výhodu. Prolomit systém banky se doposud v ČR za posledních 30 let nikomu nepovedlo.

Vy máte pravděpodobně na mysli podvodníka, který okrádá své oběti. Nejčastěji se podvodník snaží seniory přimět k tomu, aby si na sebe sjednali půjčku a půjčené peníze následně převedli podvodníků. Přitom se vydávají za domnělé vnuky, oběti havárií či vzdálené kamarády seniorů. Poslední takovýto případ byl minulý měsíc zdokumentován v Ostravě, kdy pracovník pobočky odmítl seniorovi za tímto účelem půjčku poskytnout (senior argumentoval, že peníze potřebuje pro neznámé lidi v nouzi). Senior odešel s nepořízenou a nahněván na pracovníka banky (byť mu pracovník banky neposkytnutím půjčky zachránil nemalé peníze). Obdobně se snaží podvodníci ze seniorů vymámit osobní doklady (OP, pas, řidičský průkaz, výpis z účtu, přístup k účtu), pomocí kterých se následně snaží sjednat půjčky na oklamané seniory.

Banky opravdu jen tak někomu peníze nepůjčí, dle Zákona o spotřebitelském úvěru musí před poskytnutím půjčky vždy ověřit totožnost žadatele a jeho příjmy. Problém je nejen na straně seniorů (obětmi jsou i mladší ročníky), kteří nevědomky s podvodníky spolupracují a k neštěstí aktivně přispějí.