Jak zrušit poplatek za rozhlas a televizi a zachovat SIPO při pobytu příbuzného v nemocnici?

Dobrý den, můj příbuzný je již od února letošního roku v nemocnici. Jeho stav je vážný a vyžaduje trvalou zdravotní péči a doma už moci bydlet nebude. Platí SIPO, kde je poplatek za rozhlas a televizi a záloha na elektřinu. Požádala jsem na poště o zrušení poplatku za rozhlas a televizi s tím, že zálohy za elektřinu se budou prozatím platit. Pracovnice na poště mi sdělila, že toto není možné, že bychom si mohli přivodit nepříjemné sankce. Doporučení z její strany abych si příbuzného přihlásila na svoji adresu mi připadá jako podvod, protože u nás nikdy nebydlel ani bydlet nebude. Prosím o radu jak postupovat, jak poplatky odhlásit a SIPO zůstalo zachováno.

Dobrý den,

povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky má každý, kdo vlastní televizi/radio. Výjimku mají nevidomí a neslyšící, ale ostatní dlouhodobě nemocní nikoliv. Měnit někomu trvalé bydliště jen kvůli televiznímu poplatku je zbytečné. Stačí sepsat čestné prohlášení, že dotyčný televizi/radio nevlastní (je-li to pravda). Zálohy na elektřinu doporučuji platit inkasem z běžného účtu (bezpracné, bez poplatků) a SIPO bude nejlepší zrušit (ušetříte poplatky za SIPO).