Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22822, Pracoval jsem část roku a pak byl na úřadu práce

Pracoval jsem část roku a pak byl na úřadu práce, Daně

25.1.2024 Daně

Dobrý den, měl bych dotaz k daňovému přiznání. Byl jsem zaměstnaný 9 let a vždy za mě daně podával zaměstnavatel, jen jsem vyplňoval růžový papír. V srpnu jsem o zaměstnání přišel a od té doby jsem na úřadu práce. V únoru obdržím poslední výplatu od Úřadu práce. Zajímá mě, jak je to nyní s daňovým přiznáním. Nějaké příjmy navíc co by se do něj daly nemám, jen ze zaměstnání cca do srpna a pak od ÚP. Někde jsem se dočetl, že by mi snad i nějaká částka měla být vrácena. Jenže kdo za mě letos do dubna přiznání podá? Ptal jsem se paní na úřadu, se kterou všem řeším a odepsala mi “Ohledně daní Vám neporadím." Pokud jste byl zaměstnán a v evidenci úřadu práce, domnívám se, že není potřeba podávat daňové přiznání.” Nejsem si tedy jistý, protože někde jsem četl, že když jsem na úřadu práce, musím si jej podat sám. Navíc jsem v insolvenci, ale to asi vliv nemá.

Dobrý den,

roční zúčtování daní Vám na žádost může provést Váš poslední zaměstnavatel (je třeba ho o to požádat a dodat mu všechny podklady do 15/2). Pokud Vám poslední zaměstnavatel roční zúčtování daní neprovede, podáte si daňové přiznání sám. K tomu budete potřebovat Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2023, které Vám na žádost vystaví Váš poslední zaměstnavatel. Podpora v nezaměstnanosti se v daňovém přiznání neuvádí. Velmi pravděpodobně budete mít daňový přeplatek za nevyčerpanou slevu na poplatníka za období, po které jste byl v evidenci ÚP. Přeplatek je třeba hlásit ins. správci, který pravděpodobně použije část peněz na umoření vašich dluhů. Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání