Pravidla insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám v plánu vstoupit do insolvence, teda, alespoň se pokusit. Teď zjišťuji všechny informace, ale pár věcí mi není úplně jasných. Jediný můj majetek je auto v hodnotě asi 30 tisíc, mužů o ně přijít? Počítá se celková dlužná částka - jistina + úrok nebo jen částka, kterou jsem si skutečně půjčila? Pracuji jako státní úředník, mohl by to být problém třeba v práci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

celková dlužná částka je rovna výši Vašich dluhů (jistina a příslušenství - úrok, penále, atd.). Příslušenství ve výši nad 100% hodnoty jistiny se počítá jako podřízená pohledávka (nepočítá se do limitu pro rychlejší oddlužení "60% za 3 roky").

Způsob řešení osobního bankrotu (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) se odvíjí od Vaší finanční a majetkové situace (jak vysoký máte plat a jak hodnotný majetek) a rozhoduje o něm insolvenční soud (o auto přijít můžete ale nemusíte).

Ohledně zaměstnání - dlužník v exekuci nebo osobním bankrotu není důvěryhodná osoba. Pro některé pozice to může být překážkou, pro jiné nikoliv (spíše Vás např. nenechají pracovat s penězi nebo např. vést poradnu pro předlužené).