Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7588, Přihlášení pohledávek do insolvence

Jaké jsou pravidla pro přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení a co se počítá jako částka s příslušenstvím?

Dobrý den, pohledávky do insolvenčního řízení přihlašuje původní věřitel (banka) nebo exekutor, který následně částku vymáhal? Přihlašují se tyto pohledávky v původní výši půjčené částky nebo i s příslušenstvím? (ze 70 000 Kč je 500 000 Kč). Do 30% zaplacených pohledávek se počítá částka s celým příslušenstvím nebo pouze základní půjčená jistina? Mnohokrát děkuji za rady. S pozdravem

Dobrý den,

pohledávky do insolvence přihlašuje jejich aktuální majitel. To může být banka nebo např. inkasní agentura, které banka vaši pohledávka prodala. Přihlašuje se jistina včetně příslušenství. Od 1/6/2019 se zrušila povinnost splatit min. 30% dluhů a pro účely insolvenčního řízení a plnění podmínek (např. splacení 60% během 3 let) se uvažuje pouze jistina a příslušenství max. do výše jistiny (ve Vašem případě 140 000 Kč).