Jak zařídit, aby z výplaty zbylo co nejvíc? Vše, co potřebujete vědět o převodech peněz z Německa na váš účet u RB

26.9.2020 Běžný účet

Dobrý den, pane bankéři, od 10/2020 nastupuji v Německu jako LKW Fahrer. Budu tam i bydlet, nebudu pendler. V ČR mám účet u RB. Pro začátek si chci nechat peníze posílat na svůj účet u již zmíněné RB. Jak zařídit, aby z výplaty zbylo co nejvíc? Platby přes hranice v rámci EU jsou prý bez poplatku, příchozí platby od nějakého limitu mi přijdou SMS zprávou. Ptám se: částka se zobrazí v Kč nebo v EUR? Musím si zřídit i eurovou složku účtu? Bankomat v ČR mi vydá koruny, pokud budu mít i eurovovu složku účtu, mohu v RB na pobočce vybrat i eura a výhodněji je vyměnit třeba ve směnárně? Bankomat mi vydá pouze české koruny, mám zjištěno. Půjde v Německu bez problému přihlásit se na internetové bankovnictví české RB? Díky

Dobrý den,

platby v EUR v rámci EU (tzv. SEPA platby) jsou bez poplatku. Na český účet Vám platba z Německa dorazí v měně, ve které máte český běžný účet veden. Chcete-li, aby docházelo automaticky ke konverzi na koruny kurzem banky, zasílejte si peníze z Německa na korunový účet. Chcete-li, aby Vám platby z Německa zůstaly na českém účtu v eurech, založte si euro účet. Bankomat Vám vždy vydá měnu země, ve které se nachází (nezávisle na měně Vašeho účtu). Ať už budete vybírat peníze z korunového nebo euro účtu, český bankomat Vám vždy vydá koruny a německý eura. V Německu i v jiných zemích se bez problémů přihlásíte do svého internetového bankovnictví české banky.

Aby Vám z výplaty zůstalo co nejvíce, je třeba snížit počet měnových konverzí na co nejnižší číslo. Je třeba zvážit, kde budete žít, resp. kde budete své peníze utrácet (v jaké měně budete mít náklady).