Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19899, Příležitostný příjem

Rozdíl mezi příležitostným a nepříležitostným příjmem a jak se to rozlišuje? Jak to funguje u důchodců a pracujících důchodců v roce 2022? [Vysvětlení a rady k daňovému přiznání]

24.11.2022 Daně

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi příležitostným nepříležitostným příjmem? Podle čeho se to rozlišuje? Příležitostný je v daném roce poprvé? Jak je to u důchodce? Jak u pracujícího důchodce, když v jednom roce mám dvě částečné pracovní smlouvy, jednu Dohodu o pracovní činnost, jednu Dohodu o provedení práce a nyní ještě Smlouvu o dílo? Vše v jednom roce 2022. Prosím o vysvětlení a radu jak s daňovým přiznáním. Díky, s pozdravem

Dobrý den,

za příležitostný příjem (nedaněný do 30 000 Kč/rok) se považuje např. situace, kdy v lese 1-2 ročně nasbíráte houby a prodáte je. DPP/DPČ ani jiné pracovní smlouvy se za příležitostnou činnost nepovažují. Díky slevě na poplatníka 30 840 Kč/rok z příjmů do 205 600 Kč/rok na daních nic nezaplatíte (můžete však mít povinnost podat daňové přiznání). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání