Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11789, Proč se banka nestará o občany v nouzi

Proč se banka nestará o občany v nouzi, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
15.11.2020 Půjčka

Zdravím, přítelkyně přišla kvůli koronaviru ještě před létem o práci a nebyla od této doby schopna platit nájem. Je nějaká možnost převést dluh za nájem do banky s tím, že by si odložila splátky do ledna? Do práce nastupuje až v prosinci a neví jak tuto situaci vyřešit. Přítelkyně teď bydlí u mě a bojím se možné exekuce na mou adresu, nevím jak tuto situaci vyřešit a tohle je jediné možné řešení. Pokud to není možné, tak mě mrzí, že během krize se nejsou schopny banka ani stát postarat o občana v nouzi. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka není zaopatřovací ústav. Jedná se o instituci, která na jedné straně půjčuje lidem peníze a na straně druhé si u ni jiní lidé peníze ukládají. Je to vlastně velmi závažná záležitost, neboť banka nepůjčuje lidem své vlastní peníze, ale peníze jiných lidí. Proto je fungování banky velmi přísně regulováno. Poskytování půjček se řídí např. Zákonem o spotřebitelském úvěru, který výslovně zakazuje půjčování peněz klientům, kteří nemají na splácení. Nemůžete se tak zlobit na banku, že nechce vaší přítelkyni bez práce půjčit peníze nebo za ni dokonce převzít dluhy na nájemném (to je již zcela absurdní myšlenka). Tímto jednáním by banka porušila platnou legislativu. A co by tomu řekli ostatní lidé, kteří si své těžce vydělané peníze u banky uložili?

Je to stejné, jako kdyby na nájem neměl Váš soused a chtěl po Vás, abyste za něj převzal jeho dluhy. Vy byste mu své peníze nedal a ještě byste musel poslouchat, jak je mu líto, že se nejste schopen postarat o spoluobčana v nouzi.

O občany v nouzi se stará stát. Při ztrátě zaměstnání je třeba se registrovat na Úřadu práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Dále je možné pobírat velmi široké spektrum sociálních dávek (doplatek na bydlení, mimořádnou pomoc v nouzi, životní minimum, přídavky na děti, atd.). Určitě tedy není možné skončit zcela bez příjmu.