Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22196, Prodej auta a zdanění zisku

Prodej auta a zdanění zisku, Daně

10.10.2023 Daně

Dobrý den, dne 21. 12. 2022 jsem dostal darem automobil, který pocházel z dědictví po mém tchánovi (byl tedy v jeden den na úřadě napsán na tchýni a zároveň formou darovací smlouvy na mě). Ten bych ovšem rád nyní prodal a prodej se uskuteční ještě před uplynutím doby 1 roku vlastnictví. Jak mám postupovat v oblasti daňového přiznání? Lze zde uplatnit jako "odpis" cenu vozu z ceny určené při dědickém řízení a následně by tedy daň byla nulová? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daní se pouze zisk, tedy rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou. Pokud jste auto prodal za méně než kolik činila nabývací hodnota daru, zisk Vám nevznikl a není co danit. Hodnota aut s rostoucím stářím zpravidla klesá - málokdy je tak co zdanit.