Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #3860, Prodejce zkrachoval, kde reklamovat zboží?

Prodejce zkrachoval, kde reklamovat zboží?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, u společnosti Elektra PV, s. r. o. , která je aktuálně v insolvenci, jsme si v roce 2015 zakoupili espresso Krups s prodlouženou zárukou na 3 roky a pojistná smlouva je uvedena s pojistitelem AGA International. V listopadu 2016 jsme zařízení poprvé reklamovali s tím, že do září 2017 bylo zařízení opakovaně reklamováno a při 4 reklamaci nám byl dán reklamační protokol s uznanou zárukou, ponecháním přístroje v servise a s následným řešením reklamace u prodejce (aktuálně v insolvenci). Prodejce může požádat o dobropis u svého dodavatele. Bohužel tedy náš dodavatel je v insolvenci. Kdo nám tedy vyplatí peníze za uznanou reklamaci na kterou se vztahuje i pojistná smlouva, kde pojistitel je AGA International? Zařízení je ještě více jak rok podložené zárukou. Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud by bylo zboží ve standardní záruce (2 roky) a prodejce byl v insolvenci, pak byste bohužel o záruku přišli. Prodejce zkrachoval, není u koho uplatnit nárok na záruku/opravu/vrácení peněz. Prodejce se stává Vaším dlužníkem a Vy tak teoreticky můžete přihlásit svoji pohledávku v rámci insolvenčního řízení, kdy se majetek prodejce zpeněží a insolvenční správce pak z výtěžku vyplatí věřitele. V praxi ovšem prodejci v úpadku žádný majetek nemají a není tedy co zpeněžovat/z čeho uspokojovat nároky věřitelů.

U prodloužené záruky bude záležet na detailech pojistné smlouvy a dalších okolnostech, ale obecně bych zkusil nárok na opravu/vrácení peněz uplatnit u pojišťovny. Je ovšem možné, že prodejce přestal platit pojistné, čímž porušil pojistnou smlouvu, kterou pojišťovna následně vypověděla.