Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17193, Prohlášení poplatníka, DPP a OSVČ

Prohlášení poplatníka, DPP a OSVČ, Daně

8.3.2022 Daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně danění. Jsem student a zároveň OSVČ. Mé výdělky za rok 2022 budou z OSVČ okolo 80 000 Kč. Přičemž začínám pracovat u dvou zaměstnavatelů na dohodou o provedeni práce, kdy mé měsíční výdělky budou od zaměstnavatele A do 10 000 za měsíc a u zaměstnavatelé B také do 10 tisíc za měsíc. Chtěl bych se zeptat jak je to s úlevou na dani. Vím že podepsat formulář prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (růžový papír) mohu podepsat v daném měsíci jen u jednoho zaměstnavatele, a tudíž by mě zajímalo, jestli lze poté žádat další rok o vracení zdaněných částek u druhého zaměstnavatele, kde ten "růžový papírů nebudu mít podepsán. Hraje v tom roli i to, kolik vydělám za rok celkově? Za rok bych byl na částce jako OVSČ 80 000, Zaměstnavatel A (uplatňuji prohlášení) - 120 000 Kč, Zaměstnavatel B po zdanění - 118 200 Kč. Celkově tedy 318 200 Kč. Děkuji

Dobrý den,

Prohlášení poplatníka podepište u zaměstnavatele, kde budete mít vyšší příjmy (tedy zaměstnavatel A/120 000 Kč). Tím vyčerpáte maximum možného v průběhu roku a zbytek uplatníte v rámci ročního daňového přiznání (sečtou se Vám všechny příjmy a porovná se vaše daňová povinnost s již sraženými zálohami na daň). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání