Banka neproplatila můj šek včas - jaká je její odpovědnost?

9.8.2022 Banka

Dobrý den, chtěl bych se Vás touto cestou zeptat, jak to funguje s odpovědností české banky za šek, který přijala k proplacení. Před časem jsem nejmenované bance předal zahraniční šek k proplacení, ta vystavila příkaz k zúčtování šeků s tím, že šek proplatí. Doklad o přijetí šeku s potvrzením od banky mám. Banka ale v průběhu jednoho celého roku nedokázala šek proplatit a šek pozbyl své časově omezené platnosti. Jak se taková situace řeší? Domnívám se správně, že za šek nesla od okamžiku převzetí odpovědnost banka? Ze strany banky jsem ani nebyl informován o tom, že se blíží konec platnosti šeku, na kterém je navíc poměrně značná suma peněz. Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

neznám přesně podmínky, za jakých jste si s bankou sjednal proplacení šeku, ale spíše bych zde viděl pochybení banky (buď Vás měla odmítnout nebo šek zprocesovat včas).