Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14746, Reklamy lákají na koupi bytu, tak proč mi banka nechce půjčit?

Reklamy lákají na koupi bytu, tak proč mi banka nechce půjčit?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, dcera si chce koupit byt, který bude zkolaudován v květnu 2022. Žádali jsme hypotéku u České spořitelny a po 3 měsících jsme zjistili, že banka chce něčím ručit. Mám v osobním vlastnictví barák, ale mám tam věcné břemeno na staré rodiče, banka odmítá vydat hypotéku a rodiče odmítají podepsat zrušení věcného břemena. Jak to, že jsou všude reklamy, že člověk může bydlet ve svém, že hypotéka není problém? Myslím si, že 2,5 milionu za byt není tak velká částka, nevím co máme dělat, prosím o radu, děkuji.

Dobrý den,

na bydlení ve vlastní nemovitosti ani na poskytnutí hypotéky není právní nárok (nehledě na reklamy lákající na koupi bytu). Bydlení ve vlastním a navíc v novostavbě je nadstandard (např. oproti bydlení v nájmu ve starém bytě před rekonstrukcí). Chce-li si vaše dcera dopřát tohoto nadstandardu, musí splnit podmínky pro získání hypotéky. Banky ji mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (aby dcera nesla 10-20% rizika - banka nemůže nést 100% rizika, to by nebylo pro dlužníka motivační). Dcera tak bude muset financovat 10-20% z vlastních úspor. Nebo je možné bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (např. vaším domem). Nelze však ručit nemovitostí s věcným břemenem práva dožití. Taktéž si musíte uvědomit, že byste na sebe vzala riziko (pokud by dcera přestala splácet, přišla byste o vlastní střechu nad hlavou a stejně tak vaši rodiče).