Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17465, Roční zúčtovaní daní

1) Jak postupovat, pokud pracujete celý rok jen u jednoho zaměstnavatele a máte podepsaný Prohlášení poplatníka daně? 2) Co dělat, když zaměstnavatel zapomene provést roční zúčtování daně a jak se proti tomu bránit?

30.3.2022 Daně

Dobrý den, mám dva všeobecné dotazy: 1) Když zaměstnanec pracuje celý rok jen u jednoho zaměstnavatele, má podepsaný růžový papír "Prohlášení poplatníka daně", nemá žádná jiná souběžná zaměstnání ani jiné příjmy, je tento zaměstnanec povinen podávat daňové přiznání? 2. Když zaměstnanec žádá zaměstnavatele o "roční zúčtování daně", podepíše formulář s žádostí a dodá potřebné dokumenty do 15.2. a účetní toto "zúčtování" zapomene udělat, je možnost to nějakým způsobem zjistit? A pokud by se tak stalo, lze se nějak bránit? Děkuji mnohokrát za odpovědi S pozdravem

Dobrý den,

1) ano, i tento zaměstnanec musí podat daňové přiznání - resp. může požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daní (zaměstnavatel vyřeší daně za zaměstnance)

2) stav ročního zúčtování daní si můžete ověřit u mzdové účtárny vašeho zaměstnavatele (pokud jste měl přeplatek, nezprocesování ročního zúčtování poznáte dle nevyplaceného přeplatku)