Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5788, Ručení za dluhy vzniklé před manželstvím

Ručení za dluhy vzniklé před manželstvím, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem vdaná necelé dva roky. Nedávno dostal manžel exekuci za dluh, který měl před manželstvím. O jeho dluzích jsem nevěděla (to bych si ho nikdy nevzala) a teď se s ním chci kvůli tomu rozvést. Můj dotaz zní - když po rozvodu nebude manžel splácet (je OSVČ), může mi exekutor něco zabavit? Nemám příjem, pečuji o osobu blízkou. Manžel bydlel u mě v bytě a za dobu manželství jsme si nic nekoupili, byt jsem měla už komplet zařízený. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

není-li v předmanželské smlouvě dohodnuto jinak, jsou dluhy vzniklé během manželství součástí SJM, za který ručí oba manželé společně a nerozlučně. Za dluhy jednoho z manželů vzniklých před manželstvím ručí za určitých podmínek druhý z manželů (do výše 50% dluhů). Nebude-li manžel schopen dostát svým závazkům, může exekutor 50-100% dluhu vymáhat po Vás. Nemáte-li příjem, dojde ke zpeněžení Vašeho majetku (bytu).

Součástí svatebního obřadu je manželský slib, při kterém potvrzujete, že je Vám znám zdravotní a finanční stav nastávajícího. Manželství je institut s velmi vážnými právními následky (SJM, vyživovací povinnost, ručení za dluhy, atd), který bohužel nemálo lidí bere na lehkou váhu.