Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5230, Škoda v občanském životě a insolvence

Škoda v občanském životě a insolvence, Osobní a rodinné finance

P

Člověk, který je v insolvenci, mě poškodil na zdraví (tedy jeho pes, který mě pokousal - pes není pojištěn, tedy žádná pojistka). Musel jsem být v pracovní neschopnosti (víc jak 14 dní) Pes mně vyrval z těla tkáň. Vše je podchyceno Policií ČR. Myslíte, že mám nárok na nějaké odškodnění (nárok asi mám, ale myslím tedy jako, jestli vůbec v konečném důsledku dostanu nějaké peníze od člověka v insolvenci). A jak bude probíhat platba ohledně nemocenských dávek (já jsem u VZP - vše platím, jsem normální pracující člověk - tedy vše hradím a nejsem v žádné insolvenci). Jeden kamarád mně řekl, že jsem v tzv. pořadí. Já tedy požaduji náhradu škody asi do 20 000 Kč, což je "pakatel" na dnešní dobu, ale dostanu vůbec nějakou finanční náhradu? Chci to dotáhnou do "konce" - tedy zaplatit právníka (poslat žádost o zaplacení finanční újmy) nebo to řešit "jinou formou"? Děkuji za info. Je to aktuální, takže pokud mně poradíte, tak vám můžu sdělit, jak to nakonec dopadlo. Můj život není od výplaty k výplatě, ale ten jeho pes (váha asi 70 kg), ten si na mě pěkně pochutnával, takže nechci, aby se to opakovalo (tedy aby zase někoho pokousal - kázeňské poučení majitele psa. Děkuji předběžně za info.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

náhradu za škodu způsobenou tzv. v občanském životě určitě vymáhejte i po viníkovi v insolvenci. Dluhy vzniklé po datu schválení insolvence nespadají do insolvenčního řízení a lze je vymáhat (soudně, exekutorem). Je otázkou, nakolik bude u po uši zadluženého člověka vymáhání úspěšné, ale v rámci zdárného dokončení insolvence by měl mít velmi dobrou motivaci Váš dluh uhradit (20 000 Kč není likvidační). 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéku plánuje čtvrtina Čechů, získat ji je ale problém. Máme 3 tipy, které vám pomohou

Hypotéku plánuje čtvrtina Čechů, získat ji je ale problém. Máme 3 tipy, které vám pomohou

19.8.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Zajistit si vlastní bydlení pomocí hypotéky. Přesně o tom uvažuje každý čtvrtý obyvatel České republiky. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který pro Wüstenrot připravila agentura Ipsos. Jenže podmínky se zpřísňují a dosáhnout na hypotéku je pro spoustu lidí problém. Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohou.

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

Kdy lze příjem z prodeje nemovitostí osvobodit a kdy nikoliv

17.8.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Při prodeji nemovitosti vzniká příjem, který obecně podléhá dani z příjmů. Samozřejmě nikdo nechce platit daně, zvlášť pokud se jedná o prodej nemovitosti, kdy se obvykle jedná o relativně vysokou finanční částku. Proto se může vyplatit splnit podmínky pro osvobození od daně a tím se legálně vyhnout placení daně z příjmů.

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

Online půjčka je bleskové řešení, jak si vybrat co nejlepší variantu?

13.8.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Jednoduše, přes internet, s minimem dokladů a papírování – o to větší zodpovědnost ale máte.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#7346, Blokace účtu v insolvenci, Exekuce a insolvence, 19.8.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost využívání běžného bankovního účtu v insolvenci. Na účet mi chodí ponížená mzda in. správcem od zaměstnavatele, ale od začátku insolvence nemohu s financi manipulovat (cca 2-3 měsíce). Bylo mi doporučeno in. správcem, nechat si mzdu vyplácet v hotovosti nebo zasílat na účet jiné osoby. Zasílání financí na jiný účet je riskantní a vyplácení v hotovosti zaměstnavatel neumožňuje. Je možné v insolvenci využívat bankovní účet na placení složenek, služeb a výběr z bankomatu? Co mohu dělat při blokaci dvou nezabavitelných částek ze mzdy na bankovním účtu? Předem děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne

Dobrý den, Vaše situace (stejně jako dalších více než 800 000 lidí v exekuci a insolvenci) nemá bohužel žádné řešení. Dlužníci jsou v ČR zcela vylučováni z bezhotovostního platebního styku, chybí nám institut chráněného účtu. Zaměstnavatelé nechtějí v dnešní době mzdu vyplácet hotově a zaměstnanci v dluzích zas nemohou mít k dispozici účet pro platební styk (obvykle vše blokuje exekutor obratem).

M

#7345, Poplatek za předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 19.8.2019

Dobry den, zajímá nás, jak bude banka jednat v případe předčasného splacení hypotečního úvěru po dvou letech, pakliže fixace je na 5 let a hypotéka bude sjednaná přes zprostředkovatele, kterému byla vyplacena odměna za zprostředkování? Muze si banka účtovat dle nového zákona i tutu provizi? Jedná se o Raiffeisenbank? Děkuji

Dobrý den, u hypoték sjednaných po 12/2016 si banky mohou za předčasné splacení úvěrů účtovat účelně vynaložené náklady s předčasným splacením do výše 50 000 Kč. Za účelně vynaložené náklady nelze považovat odměnu zprostředkovatele za sjednání úvěru. Nově ČNB přidala vysvětlení, že za účelně vynaložené náklady nelze považovat ani úrokové náklady. V praxi se tak jedná pouze o administrativní náklady banky. 

VV

#7344, Převod peněz na PayPal, Platba, 19.8.2019

Zdravím, včera jsem si dobil přes účet peníze na PayPal. Za jak dlouho by to tam mohlo být? (PS: když jsem v předchozí platbě nezadal transfer id, co mám udělat, aby mi peníze vrátili?)

Dobrý den, připsání peněz na PayPal by nemělo trvat déle než 1 pracovní den. V případě nezadání transfer id PayPal neví, že příchozí platba je od Vás. Kontaktujte technickou podporu PayPal a spolu platbu identifikujte (následně Vám bude připsána na PayPal účet).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7300 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR