Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5230, Škoda v občanském životě a insolvence

Škoda v občanském životě a insolvence, Osobní a rodinné finance

P

Člověk, který je v insolvenci, mě poškodil na zdraví (tedy jeho pes, který mě pokousal - pes není pojištěn, tedy žádná pojistka). Musel jsem být v pracovní neschopnosti (víc jak 14 dní) Pes mně vyrval z těla tkáň. Vše je podchyceno Policií ČR. Myslíte, že mám nárok na nějaké odškodnění (nárok asi mám, ale myslím tedy jako, jestli vůbec v konečném důsledku dostanu nějaké peníze od člověka v insolvenci). A jak bude probíhat platba ohledně nemocenských dávek (já jsem u VZP - vše platím, jsem normální pracující člověk - tedy vše hradím a nejsem v žádné insolvenci). Jeden kamarád mně řekl, že jsem v tzv. pořadí. Já tedy požaduji náhradu škody asi do 20 000 Kč, což je "pakatel" na dnešní dobu, ale dostanu vůbec nějakou finanční náhradu? Chci to dotáhnou do "konce" - tedy zaplatit právníka (poslat žádost o zaplacení finanční újmy) nebo to řešit "jinou formou"? Děkuji za info. Je to aktuální, takže pokud mně poradíte, tak vám můžu sdělit, jak to nakonec dopadlo. Můj život není od výplaty k výplatě, ale ten jeho pes (váha asi 70 kg), ten si na mě pěkně pochutnával, takže nechci, aby se to opakovalo (tedy aby zase někoho pokousal - kázeňské poučení majitele psa. Děkuji předběžně za info.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

náhradu za škodu způsobenou tzv. v občanském životě určitě vymáhejte i po viníkovi v insolvenci. Dluhy vzniklé po datu schválení insolvence nespadají do insolvenčního řízení a lze je vymáhat (soudně, exekutorem). Je otázkou, nakolik bude u po uši zadluženého člověka vymáhání úspěšné, ale v rámci zdárného dokončení insolvence by měl mít velmi dobrou motivaci Váš dluh uhradit (20 000 Kč není likvidační). 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Složitější a složitější. Taková je v posledních letech situace lidí, kteří chtějí vlastní bydlení. Ceny totiž stoupají a podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákup družstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí proto hledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik.

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

6.6.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete využít zaplacené úroky jako nezdanitelnou položku a snížit si tak odvod daně. Lze tak učinit po skončení kalendářního roku prostřednictvím daňového přiznání, které si podáte sami, popřípadě prostřednictvím ročního zúčtování daně, které zpracuje zaměstnavatel.

Změna povinného ručení: 5 případů, kdy můžete dát výpověď a změnit pojišťovnu

Změna povinného ručení: 5 případů, kdy můžete dát výpověď a změnit pojišťovnu

31.5.2019, Pojištění, Autor: Lukáš Vaněk

Stovky korun ročně. A tisíce korun za celou dobu trvání pojištění. Tolik vám dokáže ušetřit změna povinného ručení. Přesto na ni spousta motoristů zapomíná. Stačí přitom jen porovnat nabídky a ve správnou chvíli pojišťovnu změnit.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PH

#6839, Mám koupit nemovitost za hotové nebo na hypotéku?, Hypoteční poradna, 17.6.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co by v mé situaci bylo nejvýhodnější. Chtěla bych si pořídit byt, již je zaplacená kauce a teď řeším, zda je lepší byt koupit hotově (1 050 000 Kč) nebo na hypotéku na 30 let (byla mi nabídnutá od Hypoteční banky s úrokem 2,89%, fixací na 10 let a splátkou 3 491 Kč) nebo hypoúvěr od Stavební spořitelny Raiffeisen Bank s úrokem 2,14% a splátkou 3 038 Kč. Jelikož vím, že všichni hypoteční poradci jsou placení bankou, tak nevím, na koho se obrátit, aby mi sdělil opravdu reálné informace. Všichni svorně tvrdí, ať nekupuji za své, ale půjčím si od banky, že je to výhodnější. A tak jsem narazila na vaše stránky. Předem děkuji za vaši odpověď. Přeji hezký den

Dobrý den, přijde na to, za jakým účelem byt kupujete, jaká je Vaše finanční a rodinná situace a čeho byste chtěla v životě dosáhnout. Za 1 mil. korun vlastních úspor si můžete koupit 1 byt bez hypotéky nebo až 3-4 byty s 80% hypotékou. Když koupíte byt na 80% hypotéku, investujete ze svého pouze 200 000 Kč a na zbytek Vám půjčí banka, které úvěr měsíčně splácíte. Pokud byste byt pronajala, výnos z nájmu pokryje splátky hypotéky a za investovaných 200 000 Kč jednou získáte celý byt. Příjem z pronajaté nemovitosti je nejlepším důchodovým spořením (v penzi máte dodatečný příjem z nájmu nebo můžete nemovitost kdykoliv prodat a inkasovat tak jednorázově tržní cenu). Ať už se rozhodnete jakkoliv, musíte z toho mít především dobrý pocit. Třeba nechcete investovat a nerada si půjčujete peníze. Ale pokud např. investujete s podílovými fondy, pak je mnohem výhodnější investovat do vlastní nemovitosti. Ne každý si může dovolit koupi vlastní nemovitosti. Pokud jste pro získání úvěru dostatečně bonitní a máte adekvátní vlastní úspory, bylo by z mého pohledu škoda této příležitosti nevyužít. 

L

#6838, Kolik mi zůstane u přednostních pohledávek?, Exekuce a insolvence, 17.6.2019

Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat, máme s manželem oba exekuci, já mám plat 16 500 Kč a manžel 19 000 Kč, oba máme přednostní exekuce, ale manžel má vyživovací povinnost vůči dceři z předchozího vztahu. Tak bych ráda věděla kolik nám zůstane na to, abychom zvládli platit i byt a nežili jak asociálové.

Dobrý den, z platu 19 000 Kč při jedné vyživovací povinnosti a s přednostními pohledávkami Vám zůstane 11 251 Kč (z 16 500 Kč bez dětí pak 9 788 Kč). Život v exekuci či osobním bankrotu určitě není procházkou růžovým sadem. Nezabavitelné minimum je na hranici chudoby. Tomu je třeba přizpůsobit své výdaje (omezit vše zbytné) a případně i vyměnit bydlení za levnější. 

P

#6837, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 17.6.2019

Dobrý den, zdědila jsem 100 000 Kč po mojí mamince. Dalším dědicem je synovec, neb bratr zemřel. Dělíme se rovným dílem? Děkuji

Dobrý den, pokud nebyla sepsána závěť, dělí se majetek mezi zákonné dědice rovným dílem. O vypořádání dědictví rozhodne notář. Po předložení notářského usnesení Vám banka následně vyplatí peníze.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6800 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR