Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13801, Sleva na manželku a poplatníka

Můžu mít nárok na vrácení daně, pokud můj manžel podává daňové přiznání a mám nižší příjem než 68 tis.?

9.4.2021 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj loňský příjem byl cca 60 tis., zaměstnavatel mi dal potvrzení o odečtu pojistného a zálohy na daň. Podávám daňové přiznání, kde se automaticky odečítá za mne 24 tis. a mám nárok na vrácení daně. Zároveň podává daňové přiznání manžel, automaticky si odečítá sebe a může taky mne, když mám roční příjem nižší než 68 tis., tj. dalších 24 tis.?  Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, pokud jste měla za rok 2020 příjem nižší než 68 000 Kč, může na Vás manžel uplatnit slevu 24 840 Kč (stejně tak Vy můžete uplatnit slevu na poplatníka 24 840 Kč). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání, kde uvádíme, které příjmy se do limitu 68 000 Kč počítají a které nikoliv.