Jak efektivně spořit na důchod a získat jistotu peněz?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
20.1.2022 Spoření

Dobrý den, je mi 42 let, mám stavební spoření a chtěla bych si dál ještě šetřit, např. 1 000 Kč posílat na nějaký spořící účet (s počátečním vkladem 0 Kč). A přemýšlela jsem ještě o penzijním spoření, taky jen 1 000 Kč spoření měsíčně. Ale pokud to chápu správně, tak tam hrozí riziko, že když zvolím dynamické fondy, tak můžu i o naspořenou částku přijít? Kam mi prosím doporučujete těch 1 000 + 1 000kč spořit, abych měla na důchod jistotu nějakých peněz? Velice děkuji

Dobrý den,

do důchodu půjdete za 23 let. Před 23 lety (rok 1998) jste si za 400 000 Kč koupila v Praze byt. Dnes si za stejné peníze nekoupíte ani parkovací stání. Dynamické fondy mají svá rizika (negarantují nezáporné zhodnocení), ale z dlouhodobého pohledu je to jediná možná cesta, jak uchránit peníze před inflací. Mimo dynamických fondů se nabízí též vyvážené fondy (pro Vás možná zlatá střední cesta) a konzervativní fondy, kde je sice minimální riziko, ale též minimální výnos blízký nule. Takže byste třeba o nic nominálně nepřišla, ale za 23 let byste si z vašich naspořených 339 480 Kč vůbec nic nekoupila. Na penzi Vám doporučuji spořit v penzijním spoření, dynamické nebo vyvážené fondy. Měsíčně ukládejte min. 1 000 Kč (dostanete státní příspěvek 230 Kč) a pokud můžete, raději 3 000 Kč (za dalších 2 000 Kč dostanete zpět 15% formou daňové slevy). Doporučuji náš srovnávač penzijního spoření