Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #7996, Spory v rodině

Spory v rodině, Osobní a rodinné finance

M

Dobrý den, máme v rodině neshody a proto prosím o radu, zda je možno ve spořitelně, kde měli rodiče vkladní knížky nebo jen knížku, dohledat, kdy a jak byly z knížky vybírány peníze v jakých částkách a kdo peníze vybíral a knížky-knížku zrušil? Otec zemřel před 14 roky a mamka před 3 roky. Moc by mi veškeré informace pomohly. Případně jak mohu postupovat? Moc děkuji

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

banky Vám takovéto informace v rámci zachování bankovního tajemství sdělit nemohou. Banky mohou pouze převést majetek dle notářského usnesení na dědice, což ale nebude Váš případ, byla-li vkladní knížka zrušení před úmrtím Vašich rodičů a nebyla-li tedy součástí dědického řízení.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

16.12.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.

Stovky miliard korun ztrácí každý den svou hodnotu. Lidé je nechávají na běžných účtech

Stovky miliard korun ztrácí každý den svou hodnotu. Lidé je nechávají na běžných účtech

13.12.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Průzkumy ukazují, že většina českých domácností se snaží každý měsíc spořit. Jenže ne vždy na to jdou opravdu chytře. Často nechávají peníze ležet na běžných účtech, kde rychle ztrácí hodnotu kvůli inflaci. Podle údajů České národní banky mají české domácnosti na těchto účtech víc než 1,3 bilionu korun.

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Naprostá zbytečnost. To si většina lidí myslí o vánočních půjčkách. Ukázal to průzkum České bankovní asociace, podle kterého 92% obyvatel České republiky považuje úvěr na nákup dárků za špatný nápad. Přesto právě před Vánocemi zájem o půjčky každoročně roste.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ML

#8294, Zaměstnání a OSVČ, Osobní a rodinné finance, 15.12.2019

Dobrý den, jsem zaměstnaný u firmy, kde za mě firma daň z příjmů platí, ale zároveň mám brigádu z domu, kde si vydělám 8-13 tisíc měsíčně. Na konci měsíce vždy pošlu fakturu té společnosti a ona mi výplatu vyplatí, ale nikdo neplatíme daně. Jak mám v této situaci pokračovat, popřípadě, kde mám daně já platit?

Dobrý den, jako OSVČ máte povinnost podávat daňové přiznání, ve kterém uvedete všechny své příjmy a výdaje a z toho se Vám vypočte daň z příjmu (15% ze zisku). Dále i při OSVČ jako vedlejší činnosti k zaměstnání jste povinen platit sociální a zdravotní pojištění. Za zaměstnance řeší komplet daňovou agendu zaměstnavatel, ale jako podnikatel si toto vše budete muset řešit sám (nebo si na to za úplatu někoho najmout). 

H

#8293, Výběr z bankomatu v zahraničí a volba kurzu, Běžný účet, 15.12.2019

Dobry den, mam dotaz tykajici se bankomatu, resp. vyberu z bankomatu. Pokud mam platebni kartu vystavenou v zahr. (v ramci EU) a pouziji ji k vyberu z bankomatu v CR, za ucelem vyberu Kc (napr. 3 000 Kc), objevi se mi volba s prevodem a volba bez prevodu. S prevodem se zobrazi "kurz bankomatu" a kolik me to bude stat v mene statu, kde ziji (EUR, britska libra). Pokud bych zvolila bez prevodu, dostanu ceske koruny, pozadovanych 3 000 Kc, ale v jakem kurzu? Jaka je souvislost "s prevodem" a " bez prevodu" s DCC. Dekuji

Dobrý den, při výběru z bankomatu v zahraničí (resp. při výběru peněz v cizí měně) Vám bankomat vždy nabídne 2 možnosti - s převodem kurzu a bez převodu kurzu. Volbou "s převodem kurzu" se přepočet kurzu provede dle měny provozovatele bankomatu. Volbou "bez převodu" dojde k přepočtu kurzu dle Vaší banky. Téměř vždy bývá výhodnější kurz vlastní banky, tedy volte zásadně "bez převodu".

MC

#8292, Lze vymáhat staré dluhy?, Exekuce a insolvence, 15.12.2019

Dobry den, konkurz skoncil v roce 2009. Jedna se o neprednostni pohledavky, zaplatil jsem vse vuci statu, pojistovnam, fin. uradu. Maji jeste pravo po 10 letech po ukonceni konkurzu soudem vymahat zbyle pohledavky?

Dobrý den, dluhy mohly být prominuty po úspěšně ukončené insolvenci nebo třeba jsou nyní po 10 letech promlčeny, ale s jistotou Vám to říct nemohu, neb neznám detailně Váš případ (kdy jaký dluh vznikl). Obecně insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před datem vstupu do insolvence. Pokud Vám další dluhy vznikly po tomto datu, je možné je vymáhat. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR