Srážky z invalidního důchodu, Exekuce a insolvence

Dobrý den, od 16.12. 2018 mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně. Do 15.12.2018 jsem byl v pracovní neschopnosti - placené, poté jsem pokračoval v nemocenské až do 31.12.2018, to již neplacené ( 15.12.2018 konec podpůrčí doby). Mám insolvenci, max.splátka pevně daná 7 600 Kč/měs. V prosinci mi bylo strženo z nemocenské pouze cca 1 600 Kč, nemocenská byla cca 10 500 Kč, na účet přišlo cca 8 400 Kč (do 15.12.2018 ). Do práce jsem nastupoval zpět 2.1.2019 (2.1. - 5.1.dočerpání staré dovolené ještě za rok 2017), od 7.1.2019 na poloviční úvazek - 4 hod/denně. Dnes mi přišel dopis od ČSSZ ohledně výplaty důchodu za období od 16.12.2018 do 15.3.2019 s tím, že mi sráží 22 800,- Kč (3x 7 600 Kč) za toto období - jsou to vlastně 3 důchody. Ins. správce, zaměstnavatel a ČSSZ se dohodli, že ins. splátky budou strhávány z důchodu. Chci se zeptat - toto je běžná praxe? Vždyť já jsem v 2 polovině prosince neměl žádný příjem, navíc za prosinec mi bylo sraženo již 1 600 Kč a kolik budu mít únorovou výplatu v březnu ještě nikdo neví. Přijde mi to takové zvláštní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima je závislá na Vašem příjmu, ale více než 8-9 000 Kč Vám zůstávat nebude. Pokud tuto částku dostanete od zaměstnavatele, pak připadne celý invalidní důchod insolvenčnímu správci. Zároveň je třeba mít na paměti, že je nutné splatit min. 30% dluhů (jinak byste nebyl od ostatních nezaplacených závazků osvobozen).

Jste-li teprve v počátku insolvence, mohlo by pro Vás být zajímavým řešením tuto insolvenci ukončit a o oddlužení požádat znovu v létě dle nových pravidel insolvenčního zákona. Invalidní důchodci (2-3. stupeň) budou moci jednou za život požádat o oddlužení na 3 roky, během kterých ani nebude nutné splatit celých 30% dluhů (postačí projevit "dobrou vůli" splácet).