Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4090, Srážky ze mzdy, podání návrhu na insolvenci

Srážky ze mzdy, podání návrhu na insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, v případě podání návrhu na insolvenci mi zaměstnavatel musí výplatu vyplatit i přes probíhající exekuci nebo to deponuje na svém účtu?

Dobrý den,

velmi dobrý dotaz. Do konce roku 2013 byly možné 3 výklady ustanovení "dnem podání návrhu na insolvenci se pozastavuje vykonavatelnost exekucí":

1) Srážky ze mzdy dále inkasuje exekutor, ale nemůže je vyplatit věřiteli - musí je deponovat až do momentu rozhodnutí soudu o osobním bankrotu. V případě schválení insolvence exekutor vyplácí peníze insolvenčnímu správci.

2) Zaměstnavatel deponuje peníze sám až do rozhodnutí soudu o osobním bankrotu (pak peníze putují buď exekutorovi nebo insolvenčnímu správci).

3) Srážky ze mzdy jsou pozastaveny, peníze dostává dlužník.

Novela insolvenčního zákona od roku 2014 zcela zapovídá třetí možnost, která byla dlužníky hojně zneužívána. Srážky ze mzdy musí být nyní deponovány exekutorem či zaměstnavatelem až do momentu rozhodnutí soudu o insolvenci.